MediaCat

Netflix reklamlı abonelik için tarih verdi

Netflix’in reklamlı abonelik dönemi önümüzdeki ay 12 ülkeyle başlayacak.

Netflix reklamlı abonelik için tarih verdi

İzleyicilere uygun fiyatlı alternatif sunmak amacıyla planlarına bu yıl reklamlı abonelik paketini dahil eden Netflix, reklamlı aboneliğin ne zaman başlayacağına dair yeni bilgiler paylaştı.

Basic with Ads adı verilen reklamlı Netflix aboneliği 1 Kasım itibarıyla ilk olarak Kanada ve Meksika’da sunulacak. Reklamlı abonelik 3 Kasım’da ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Güney Kore’ye gelecek, 10 Kasım itibarıyla da İspanya’da erişime açılacak. Reklam destekli aboneliğin Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair henüz bilgi paylaşılmış değil.

Netflix’in ABD’deki kullanıcılarına halihazırda sunduğu abonelik seçenekleri aylık 9,99 dolardan başlarken, reklamlı abonelik paketi aylık 6,99 dolar olarak belirlendi.

Netflix COO’su Greg Peters’ın açıklamalarına göre, reklamlı aboneliği satın alanlar bir saatlik dilimde dört-beş dakika arası reklamla karşılaşacak, aynı reklamların tekrar tekrar gösterilmesinin de önüne geçilecek. Bir yapımı izlemeye başlamadan önce 15-30 saniye arası reklam gösterilecek. Filmler özelinde ilk etapta yalnızca yeni orijinal yapımların tanıtılması planlansa da ilerleyen dönemde ara reklamlar da entegre edilecek.

Kimi dizi ve filmler lisans anlaşmaları gereği reklamlı abonelikte yer alamayacak ancak Netflix’in bu konu özelinde çalışmaları devam ediyor. Basın toplantısında konuya değinen Peters yeni seçenekte lisans anlaşmalarından ötürü yer alamayacak yapımların ülkeden ülkeye değişeceği, söz konusu yapımların oranının yüzde 5 ila 10 arasında olacağı bilgisini paylaştı.

Platform, ABD’de reklamverenlerin hedef kitlelerini daha iyi anlayabilmeleri adına ölçüm konusunda önümüzdeki yıl itibarıyla Nielsen ile çalışacak ve Digital Ad Ratings’ten faydalanılacak.

Netflix Global Reklam Başkanı Jeremi Gorman’ın paylaştığı üzere, lansmandan önce anlaşılan reklamverenler arasında turizmden perakendeye, otomobilden lüks modaya yüzlerce global reklamveren bulunuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.