MediaCat

Netflix için rekabet kızışıyor

Netflix’in abone tabanındaki büyüme 2015’ten bu yana en düşük seviyesinde.

Netflix için rekabet kızışıyor

Netflix, 2021’de başta Squid Game olmak üzere küresel çapta yoğun ilgiyle karşılanan birçok orijinal yapıma imza attı. Buna rağmen, şirketin dördüncü çeyrek verileri yayın devinin büyüme hızında gerilemeye işaret ediyor.

2021’de 8,5 milyon yeni abone kazanacağını öngören Netflix, yılı 8,3 milyon yeni aboneyle kapatarak bu tahminin gerisinde kaldı. Geçen yılın ilk çeyreği için 4 milyon yeni abone hedefi bulunan şirketin 2022’nin ilk çeyreği için beklentisi ise bu kez 2,5 milyon civarında. 2021 Netflix’in 2015’ten bu yana en düşük büyüme oranını kaydettiği yıl olmakla birlikte, pandemiyle beraber platforma ilginin zirve yaptığı 2020’deki rakamlarla kıyaslanınca, yaklaşık yüzde 50 daha az büyüdüğü bir yıl oldu. Şirket, hissedarlarına yaptığı bir yazılı açıklamada, “Tüketiciler, boş zamanları söz konusu olduğunda her zaman birçok seçeneğe sahipti. Şimdiyse dünyanın dört bir yanındaki eğlence şirketleri kendi akış tekliflerini geliştirirken, son 24 ayda yoğunlaşan rekabet marjinal büyümemizi bir miktar etkiliyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Netflix, küresel çapta yaklaşık olarak 222 milyon aboneye sahip. Öte yandan, Disney (ayrıca Hulu ve ESPN’nin de sahibi) gibi daha büyük holdingler de büyümelerini agresif bir şekilde sürdürüyor. Disney, 2021’i Hulu, Disney+ ve ESPN+ genelinde 179 milyon toplam aboneyle kapattı ve 2023 mali yılına kadar Disney+’ın hizmet verdiği ülke sayısını iki katına çıkarmayı planlıyor. İstikrarlı büyümesini sürdüren platformlardan bir diğeri olan HBO Max de Mayıs 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, aralık ayında görüntülenme bazında zirveyi gördüğünü açıkladı.

Fiyat politikalarını coğrafyalara göre şekillendiren Netflix, geçen hafta ABD ve Kanada’da abonelik fiyatlarını artırmayı planladığını duyururken, Hindistan’da ise daha fazla tüketici çekmek için fiyatlarını düşürdü. Netflix ayrıca oyun sektörüne attığı adımla, yeni bir gelir akışını denemeyi de sürdürüyor. Şirket, kısa süre önce oyun stüdyosu Night School’u satın alarak, Stranger Things gibi kendi popüler yapımlarına dayalı oyunlar geliştirdi ve elbette 2022’de oyun portföyünü de genişletmeyi planlıyor.

Netflix’in abone tabanını büyütmesinin bir başka yolu da içerik pazarlamasından geçiyor. Şirket bu amaçla, “Tudum” adlı bir internet sitesi kurdu ve Netflix orijinalleri hakkında özel içerikler yaratmaları için Allure, Vanity Fair ve Bitch Media gibi yayınlardan gazeteciler ve editörlerle anlaştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.