Netbook pazarı lider değiştirdi

Piyasaya sürdüğü 7 inç ekranlı ilk mini dizüstü bilgisayar serisi Eee PC ile devrim yaratan Asus...

12.12.2008 - 12:01 | MediaCat

Netbook pazarının yaratıcısı Asus, liderliğini Acer’a kaptırdı.

Piyasaya sürdüğü 7 inç ekranlı ilk mini dizüstü bilgisayar serisi Eee PC ile devrim yaratan Asus, pazardaki liderliğini Haziran ayında Computex fuarında piyasaya duyurulan Acer Aspire One’a kaptırdı.

2008’in üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklanmasıyla, Acer’ın pazardan %38.3 pay kaptığı ortaya çıktı. Haziran ayında duyurulduğunda pazardaki ürünlerden tasarımıyla farklılaşan Acer Aspire One modeli, 2008’in 3. çeyrek sonu itibarı ile 2.15 milyon adetlik satış rakamına ulaştı.

Endüstrinin ortaya çıkmasını sağlayan Asus Eee PC ise, toplamda 1,7 milyon adetlik satış rakamıyla yüzde 30.3’lük bir pay elde etti. Asus, halihazırda Eee PC markasıyla Netbook pazarında en çok modele sahip firma.

Acer ve Asus’un arkasından gelen HP ise Netbook pazarında 330 binlik satış rakamıyla yüzde 5,8’lik pazar payına sahip olup üçüncülüğe yerleşirken, MSI’ın Wind PC’si 320 binlik satışla %5.7’lik pazar payına sahip oldu.

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 160’lık büyüme gösteren Netbook pazarında 5.61 milyon bilgisayar satışı gerçekleşti.

Kaynak:www.ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.