ABD’de kurtarma planı reddedildi, reklam endüstrisi endişeli

ABD Senatosu'nun otomotiv endüstrisini kurtarma planını reddetmesinin ardından, General Motors'un...

12.12.2008 - 12:43 | MediaCat

ABD Senatosu’nun otomotiv endüstrisini kurtarma planını reddetmesinin ardından, General Motors’un reklam bütçesini iyice azaltması bekleniyor…

General Motors’un karar sonrasında pazarlama harcamalarında derin kesintilere gideceği söyleniyor. Detroit’in üç büyük otomotiv devi için hayati önem taşıyan 14 milyar dolarlık kurtarma planının dün reddedilmesinin ardından, iflaslara yönelik korkuların arttığı, bu durumun zincir etkisi yaratacağı ve reklam grubu Interpublic ve Publicis Groupe’u vuracağı kaydedildi.

Vauxhall, Saab, Cadillac, Chevrolet ve Hummer GM’nin ürünleri arasında yer alırken, Chrysler ise rakibi Ford’a göre daha büyük bir korku yaşamakta.

ABD’de, Publicis Groupe çatısı altında hizmet veren Starcom Mediavest General Motors’un 2 milyar dolarlık planlama ve satınalma hesabını elinde bulunduruyor. Fransız holding şirketi Starcom, ayrıca GM’nin Buick, Pontiac ve GMC ürünlerinin yaratıcı işlerini elinde bulunduruyor.

Interpublic ajansları ise Chevrolet’in büyük harcamalar içeren yaratıcı çalışmalarını yürütüyor.

Chrysler’in pazarlama aktivitelerinin çoğunu ise Omnicom yürütürken, bu üç otomotiv şirketi arasında durumu en iyi olan Ford ise içerisinde Ogilvy ve Wunderman’ın da yer aldığı WPP Grup ile çalışıyor.

Kaynak:brandrepuclic

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.