Nefret söylemiyle sahte takipçi satın alarak savaşan proje

NVPF, nefret söylemiyle mücadelede Instagram'ı kendi algoritmasından faydalandığı projeyle vites artırmaya çağırıyor.

22.11.2022 - 10:58 | Sencer Uçar

Sosyal medyada nefret söylemi tüm platformlarda rastlanan, başta gençler olmak üzere hepimizi etkileyen ciddi bir sorun. Platformlar nefret söylemiyle mücadeledeki kararlılıkları konusunda kimi zaman ciddi eleştirilere maruz kalabiliyor, bazı araştırmalar ise platformların nefret söylemi özelindeki yetersizliklerini ortaya koyuyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Center for Countering Digital Hatred’ın (CCDH) Instagram, Facebook, Twitter, YouTube ve TikTok’ta Yahudi karşıtı söylem içeren 700’er paylaşımı mercek altına alan araştırması, ortalamada platformların şikayet edilen paylaşımların yüzde 84’ü hakkında aksiyon almadığı verisine ulaşıyor.

Sivil toplum kuruluşu Non-Violence Project Foundation (NVPF), nefret söylemiyle mücadele için NORD DDB işbirliğiyle hayata geçirdiği yeni projesinde rotasını Instagram’a çeviriyor. Follow Their Leader (Liderini Takip Et) projesinde NVPF’in en güçlü silahı ise bizzat Instagram’ın algoritması. Instagram’ın nefret söylemini yayan hesapları otomatik olarak yasaklamadığını ancak algoritmasının sahte takipçi satın alan hesapları yasakladığını keşfeden NVPF, nefret söyleminde bulunan hesaplara sahte takipçi satın alıyor ve algoritmanın bu hesaplara önce “shadow ban” getirmesini ardından da hesapların tamamen kapatılmasını amaçlıyor. Kuruluşun bir diğer hedefi de toplumun ve yetkililerin dikkatini çekmek ve Instagram’ın online nefret söylemiyle mücadele vites artırmasını sağlamak.

Nefret söylemiyle mücadele etmek isteyenler, kuruluşun sahte hesap satın alabilmesi için bağışta bulunabiliyor.

Instagram’a açık mektupla seslenen NVPF, platformun dikkatini çekmek için mektubunu Meta’nın Menlo Park ofisinin karşısındaki billboard’a da taşıdı.

KÜNYE

  • Reklamveren: NVPF
  • Reklam Ajansı: NORD DDB
Kaynak: LBBOnline, BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.