Ne de olsa para parayı çeker

Ugandalı STK'dan hip-hop klibi parodili yardım çağrısı.

17.07.2020 - 15:58 | Sencer Uçar

Uganda’da kırsal alanda yaşayan toplulukların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları adına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Communities for Development, bağış talebinde bulunan diğer kuruluşlardan ayrışmak ve sesini daha etkili bir şekilde duyurmak adına eğlenceli bir yola başvurdu.

Reklam ajansı DUDE Londra ve PR ajansı Third City işbirliğinde hayata geçirilen kampanyada maddi desteğe ihtiyacı olan Balambuli topluluğu için parodi hip-hop klibi hazırlandı. Klibin yönetmenliğini ise Uganda’nın Tarantino’su olarak tanımlanan Isaac Nabwana üstlendi. Kağıttan helikopterlerin göklerde gezdiği, altın renkli kağıttan kolyelerin boyunlara dolandığı Money Makes Money (Para Parayı Çeker) klibi aracılığıyla topluluğun dile getirdiği talep açık: Taklit etmeyi bırakmamız için bize destek sağlayın; ne de olsa para parayı çeker.

İnsanların kuraklıkla, sellerle, coronavirus’le mücadele ettiği bölgenin yerel yatırımcılar için pek cazip bir yer olmadığını söyleyen Communities for Development’ın yöneticilerinden Pilar Tejon, “Fakat biz her daim işin pozitif tarafını göstermeye çalışıyoruz. Bu DUDE ile ikinci çalışmamız ve bizim için yarattıkları kampanyaların eğlenceli, ironik ve pozitif tonunu seviyoruz. Birçok insanın bağışta bulunmasını bekliyoruz; zira rapçi Byg Ben’in de klipte söylediği gibi, sizin paranız parayı çeker” yorumunda bulunuyor.

DUDE ECD’si Curro Piqueras ise, “Uganda kırsalındaki bir köyü, dünyanın dört bir yanında büyük şehirlerde yaşayanlarla bir araya getirmek adına, yerelde de karşılığı bulunan global bir içgörüye ihtiyacımız vardı. Para parayı çeker sözünün Londra’da olduğu kadar Buambuli’de de karşılığı var” diyor.

Klibin kamera arkası görüntülerini buradan izleyebilirsiniz:

KÜNYE

  • Reklamveren: Communities for Development
  • Reklam Ajansı: DUDE Londra
  • Prodüksiyon Şirketi: Wakaliwood
  • Yönetmen: Isaac Nabwana
  • Müzik: Bana Mutibwa, Byg Ben Sukuya, MC Yallah, Jora MC & Baru Beatz
  • PR Ajansı ve Sosyal Medya: Third City / boo pr
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.