Mission Uzay Kakası tamamlandı

Astronotlar artık bezlenmeyecek.

16.02.2017 - 11:55 | Haluk Kasarcı

Mission Uzay Kakası tamamlandı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bugüne kadar imza attığı tüm görevlerde astronotlarının boşaltım sistemlerine bağlı ufak sıkıntılarını eski usulde çözüyordu: yetişkin bezleri. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Space Poop Challenge (Uzay Kakası Meydan Okuması) başlığı ile açılan bir yarışmayla, uzun uzay yürüyüşleri sırasında ihtiyacını gidermek isteyen astronotların kendi dışkılarıyla uzun süre aynı ortamda bulunma çilesini sonlandırmak istediğini duyuran NASA, yarışmanın kazananlarını dün açıkladı.

NASA adına kitle kaynaklama platformu HeroX tarafından yürütülen ve toplamda 30 bin dolar ödül vaat eden yarışma kapsamında, 20 bine yakın kişi/kurum tarafından 5 binin üzerinde uzay kakasından kurtulma fikri sunulduğu bilgisi de paylaşıldı.

Mission Uzay Kakası tamamlandı

Küçük ve hızlı olduğu kadar astronotların rahat hareket etmelerine de imkân verecek bir sistem arayışında olan NASA’nın bu beklentilerine en iyi yanıt veren projede imzası olan kişiyse aile hekimliğinin yanı sıra uçuş hekimliği de yapan Thatcher Cardon isimli kadın oldu. Cardon’a 15 bin dolarlık ödül getiren vakum kilidi temelli proje, lazımlık ya da bez gibi araçların uzay kostümlerinin bel bölgesinden içeriye alınmasının ardından içeride açılmalarına, astronotlar çiçek topladıktan sonra ise aynı yoldan dışarı atılmalarına müsaade ediyor.

İnsanları ilk kez Ay’a taşıyan Apollo görevinin 50’nci yılına denk gelen 2019’da, Orion göreviyle yeniden gezegenimizin tek uydusuna gitmenin hesaplarını yapan NASA’nın, bu göreve dair ilk sızıntılarla aynı günde yarışmanın sonuçlarını açıklamış olması şimdilik hoş bir tesadüf olarak arşivlerde yerini almış durumda. 2019’da Ay’a yeniden gidilip gidilmeyeceği meçhulse de, bu fikir hayata geçirildiğinde astronotların Uzay Kakası ile nasıl mücadele edecekleri şimdiden belli.

Kaynak: Gizmodo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.