MediaCat

Müzik endüstrisinde kadın görünürlüğü artıyor

EQUAL Türkiye’nin hayata geçtiği 2021 yılından bu yana Türkiye’deki kadın sanatçıların Spotify’daki dinlenme oranı yüzde 140 arttı.

Spotify, dünya çapında kadın sanatçıları güçlendirerek müzikte cinsiyet eşitliğini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği global girişimi EQUAL’ın üçüncü yıldönümünü kutladı.

2021 yılından bu yana 31 milyar dinlenme sayısını aşan EQUAL çalma listelerinde bugüne dek 36 Türk kadın sanatçı ayın EQUAL elçisi oldu ve 200’den fazla kadın sanatçı listelerde ağırlandı. EQUAL’ın 2021’deki lansmanından bu yana, Türkiye’deki kadın sanatçıların dinlenme oranlarında yüzde 140’lık artış yaşandı.

Spotify tarafından paylaşılan ve Türkiye’de kadın sanatçıların artan görünürlüğüne ışık tutan bazı veriler şöyle:

  • Türkiye’de kadın sanatçıların Spotify’ın editoryal çalma listelerindeki dinlenme sayısı 2023’te, bir önceki yıla kıyasla yüzde 36 artış gösterdi.
  • 2023 yılı Türkiye Top 50 listesinde yer bulan kadın sanatçı sayısı 2021’den bu yana yüzde 110’un üzerinde arttı.
  • Kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listeleri içerisinde kadın sanatçıların dinleme oranlarında, bir yılda yüzde 50’den fazla artış yaşandı.
  • 2021’den bu yana Türkiye’de kadın sanatçıların, Türkiye dışında dinlenme oranları yüzde 130 gibi önemli bir artış yakaladı.

Spotify’ın Güney Avrupa Bölgesi Sanatçı ve Yapım Şirketli İlişkileri Lideri Carla Armogida, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “EQUAL’ın bu üç yılda hem dünyada hem de Türkiye’de başarmış olduklarıyla gurur duyuyoruz. Sunduğumuz hem editoryal destek hem pazarlama desteği hem de işbirlikleri sayesinde binlerce kadına Spotify platformu içerisinde ve dışında fırsatlar yarattık. Bugüne kadar tüm dünyada 1000’in üzerinde kadın sanatçıyı EQUAL elçisi olarak ağırladık. Ayrıca, EQUAL gibi global programları Türkiye’de hayata geçirmiş olmamız Spotify olarak Türkiye pazarına olan bağlılığımızın önemli bir göstergesi. EQUAL’ın Türkiye pazarında bu derece olumlu şekilde karşılanmış olmasından ve Türkiye’de kadın sanatçıların seslerini hem Türkiye’de hem de dünya çapında geniş kitlelere ulaştırmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Spotify, EQUAL Türkiye’nin üçüncü yıldönümü için gerçekleştirdiği etkinlikte geçtiğimiz yılın en çok dinlenen kadın sanatçılarını ve şarkılarını da açıkladı.

2023’te Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar:

1. Sezen Aksu
2. Güneş
3. Melike Şahin
4. Simge
5. Hande Yener
6. Ebru Gündeş
7. Gülşen
8. Sertab Erener
9. İrem Derici
10. Zeynep Bastık

2023’te dünyada en çok dinlenen Türk kadın sanatçılar:

1. Simge
2. Sezen Aksu
3. Zeynep Bastık
4. İrem Derici
5. Güneş
6. Hande Yener
7. Derya Uluğ
8. Gülşen
9. Aleyna Tilki
10. Ebru Gündeş

2023’te en çok dinlenen Türk kadın sanatçılara ait şarkılar:

1. Aşkın Olayım – Simge
2. NKBİ X YAPAMAM – Remix – Lvbel C5, Güneş
3. 24/7 – ALIZADE, BEGE
4. Yaz Gülü – İrem Derici
5. Diken Mi Gül Mü? -Sibel Can, Eypio
6. Feryat – Hadise
7. Diva Yorgun – Melike Şahin
8. Suçlarımdan Biri – Güneş
9. Zalim – Sezen Aksu
10. NKBİ – Güneş

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.