Mülk ve arazi satışında yeni kurallar

Hükümetin 183 ülkeye satış izni verdiği mütekabiliyet düzenlemesi yabancılara mülk ve arazi satışında yeni bir takım kurallar getirdi.

10.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Hükümetin 183 ülkeye satış izni verdiği mütekabiliyet düzenlemesi yabancılara mülk ve arazi satışında yeni bir takım kurallar getirdi. Düzenlemeye göre, Suriye ve Ermenistan ile Kuzey Kore’ye hiçbir şekilde mülk satışı yapılmayacak. Türkiye’den mülk edinebilecek 183 ülke arasında yalnızca Yunanistan’a özel sahil şartı getirildi. Yunanistan, 28 ilden mülk edinemeyecek. Sınır komşuları da sınır illerinden mülk edinemeyecek.

Sınır komşuları alamıyor

Türkiye’nin komşuları da sınırlarının bulunduğu illerden mülk edinemeyecek. Yani, İran,Irak, Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkelere sınır illerinden satış yapılamayacak. Öte yandan, Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen İran vatandaşları BM yaptırımları kapsamındaki yasaklı şahıslardan olmamak kaydıyla ve İçişleri Bakanlığı’nın izniyle alım yapabilecek. Rusya için de mülk alımında herhangi bir engel bulunmuyor. İsrail için belirlenen ‘tek mesken’ şartı da düzenlemeden çıkarıldı.

16 ülke vatandaşı izin alacak

Çin, Filistin, Hindistan ve Seyşeller’in de aralarında olduğu 16 ülkenin vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul edinebilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan özel izin alacak. Irak vatandaşları için Dışişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığı’nın izni şart koşuldu. Düzenlemede tüm ülkeler içinde sadece Irak için Dışişleri Bakanlığı izni getirilmesi dikkat çekti.

KKTC vatandaşları TC vatandaşı gibi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları bu düzenlemeyle Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanacak. KKTC vatandaşları mütekabiliyet düzenlemesi çerçevesinde yabancılara uygulanan kanuni kısıtlayıcı hükümlerden muaf olacaklar.

Mektup gidecek Kıvanç Tatlıtuğ destek verecek

Hükümet, düzenlemeyi tanıtmak için büyükelçilere ‘satın mektubu’ göndermeye de başladı. Mektupla büyükelçilerin Türkiye’de kabul edilen yasayı bulundukları ülke vatandaşlarına anlatmaları istenecek. Mektupta, Türkiye’de mütekabiliyet şartı aranmadan taşınmaz alımının kolaylaştırıldığı da belirtilecek. Bu projenin daha geniş kesimlere duyurulması için özel sektörden ve zengin Körfez sermayesinin olduğu ülkelerde izlenme rekorları kıran Gümüş ve Asi gibi dizilerin oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuğba Büyüküstün’den destek istenecek.

Araplar büyük ilgi gösteriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Araplar sahiller ve İstanbul’a özel ilgi gösteriyor. Biz yabancılar gelsin, ülkemize yatırım yapsın ve daha çok turist gelsin diye uğraşıyoruz. Mütekabiliyeti dünya ülkelerine daha çok tanıtmalıyız. Böylece yabancı sermayenin girişini artırabiliriz” diye konuştu.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.