Moskova’da reklam afişleri yasaklandı

Sovyet sonrası dönemde reklam sektörünün cenneti haline gelen

15.04.2008 - 11:57 | MediaCat

Sovyet sonrası dönemde reklam sektörünün cenneti haline gelen Moskova’da tarihi dokunun korunması gerekçesi ile dev reklam afişlerine yasak geldi. İlk uygulama Kızıl Meydan’ın çevresindeki afişlerin kaldırılması ile başlayacak.

Yeni yasanın reklam gelirlerinde önemli bir kayba neden olacağını kaydeden şehir yönetimi güzel görünümün paradan daha önemli olduğunu düşünüyor. Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan 600 yıllık tarihi ile şehrin en önemli merkezi. İki alan da 1990 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine dâhil edilerek koruma altına alındı.

Şehir Reklam Komisyonu’ndan Aleksandr Menchuk Russia Today’e yaptığı açıklamada, “Reklam gelirleri bizim için çok önemli. Ancak Moskova’lıların çıkarları bizim için birinci önceliğe sahip. Biz halkımızın daha konforlu yaşamasını istiyoruz.” dedi. Yeni yasa ile şehir yönetimi milyonlarca rubleden fedekarlıkta bulunmuş olacak.

Diğer bir endişede reklam afişlerinin yoğun olduğu caddelerde sürücülerin dikkatlerinin dağılması. Moskova’nın dışında İngiltere ve Amerika’da da birçok şehir tarihi alanlara reklam yasağı getiriyor. Brazilya’da sürücülerin dikkatini dağıttıkları gerekçesi ile yolda reklam panolarının bulunmasına izin verilmiyor.

Bazı yöneticilere göre ise dev reklam afişleri donatılmış olmak büyük şehir olmanın gereği. New York ve Tokyo gibi Moskova da reklamlarla ayrı bir zenginlik kazanıyor. Ancak Russia Today’in düzenlediği ankete göre de halkın yüzde 72’si dev anketlerin şehrin görüntüsünü bozduğuna inanıyor. Yüzde 13 ise dev reklamların büyük şehirlere yakıştığını savunuyor. Yüzde 9’da reklam gelirlerinin belediyeler açısından önemli bir gelir kaynağı olduğuna dikkat çekiyor.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.