Çarşı ‘Boyner’ oldu, üç yılda 11 milyon yeni müşteri geldi

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, 'Çarşı' markasını

15.04.2008 - 11:50 | MediaCat

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, ‘Çarşı’ markasını terketmelerinin ciro artışında etkili olduğunu belirterek, ‘Daha kıymetli bir marka olarak algılanmaya başladık ve üç yılda müşteri sayısı 11 milyon arttı’ dedi.

“Boyner” markası Boyner Holding’in perakende sektöründeki hızını artırdı. Yaklaşık üç yıl önce mağazalar zinciri “Çarşı”nın ismini “Boyner” olarak değiştiren Holding, ilk kârını açıkladığı 2006 yılından itibaren yola büyüyerek devam ediyor. 2007 yılında cirosunu yüzde 14 artırarak 340 milyon dolara çıkaran Boyner Büyük Mağazacılık, 2008 hedefini ise yüzde 20 büyüme olarak belirledi.

“Çarşı” ismini bıraktıktan sonra “daha kıymetli” bir marka olarak algılanmaya başladıklarını belirten Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, mağazaya giren müşteri sayısının üç yılda 11 milyon arttığını söyledi.

Karadeniz, “Özellikle ev grubundaki alışverişlerde, müşteriler paketlerin üstündeki Çarşı isminden hoşlanmıyordu. Boyner’in adı, marka değeri olarak tüketicinin daha çok hoşuna gitti. Bunun yanında genç giyim ve spor reyonları geliştirilerek genç müşteri sayısı da artırıldı. 3 yılda ziyaretçi sayımız 20 milyondan 31 milyona çıktı. Her 100 ziyaretçinin 22’si alışveriş yaptı” diye konuştu. Türkiye ile ilgili daha büyük hedefleri olduğunu belirten Karadeniz, bu nedenle 2010 yılına kadar yurtdışı yerine içeride büyümeye odaklanacaklarını söyledi.

Öncelik liderliği korumak

Geçen yıl ciroda yaşanan yüzde 14’lük büyümeyi , bu yıl yüzde 20’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Karadeniz, “Geçen yıl açtığımız birçok mağaza hep son çeyreğe denk geldi. Dolayısıyla bu mağazaların ciroya asıl katkısı bu yıl yaşanacak” dedi. Üç yıl önce Moskova’da bir alışveriş merkezinde açtığı ilk yurtdışı mağazasını “kötü lokasyon” gerekçesiyle kapattıktan sonra farklı yer arayışlarına giren Boyner, bu projeyi de rafa kaldırdı. Boyner, 2010 yılına kadar yurtdışı yerine Türkiye’de büyümeye odaklandı.

“Dubai başta olmak üzere halen çok sayıda ülkeden teklif geliyor ama 2008 için yurtdışı planımız yok. Rusya’da da artık lokasyon aramıyoruz” diyen Karadeniz, yurtdışında çıkabilecek kârlı yerlere bayilik kanalı ile gidebileceklerini belirtti. Karadeniz, “Ama şimdilik kendi özkaynaklarımızı tamamen Türkiye’de uygulamak istiyoruz. Türkiye’de lider konumumuzu korumak, birinci önceliğimiz. Halen birçok yabancı yatırımcının da geldiği Türkiye’de rekabette tutunmak daha önemli” diye konuştu.

Her yere bölünerek ulaşacak

Boyner’in her geçen gün sayıları çoğalan alışveriş merkezlerinde yer almak için de bölünme stratejisi uygulayacağını açıklayan Karadeniz, “Büyük metrekare imkanı sunmayan alışveriş merkezlerinde tek kategoride uzmanlaşmış mağazalar ile büyüme stratejisi uyguluyoruz. Bu doğrultuda bazı alışveriş merkezlerinde Boyner Evde, Boyner Sport ve Boyner Beaute olarak hizmet vereceğiz” dedi. Karadeniz, Türkiye’de halen 27 Boyner Büyük Mağaza, 9 Boyner Outlet, 6 Boyner Beaute ve 1 Boyner Evde olmak üzere toplam 43 mağazaları olduğunu, bu yıl ise 2 Boyner, 3 Boyner Evde, 3 Boyner Sport, 1 Boyner Beuate ve 2 Boyner Outlet olmak üzere 11 mağaza daha açacaklarını söyledi.

Krizin gelişi, faiz ve istihdamdan belli olur

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, perakende sektöründe son aylarda iyice yükselen “durgunluk” şikayetinin korkutucu boyutlarda olmadığını, Boyner olarak da satışlarda herhangi bir problem yaşamadıklarını söyledi. Tüketimde durgunluk için en önemli iki göstergenin faiz ve istihdam rakamları olduğunu vurgulayan Karadeniz, şunları söyledi: “Faiz artışları, tüketimden tasarrufa dönüşüme neden olur. Diğer yandan sektörlerde ciddi iş kaybı yaşanması da tüketimden çekilme anlamına gelir. Oysa Türkiye’de bu iki veride ciddi bir sorun yok. Dolayısıyla tüketimden geri çekilmeyi gerektiren nedenler de ortada yok.”

Kaynak: Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.