Mobil çılgınlıkta yalnız değilsiniz

Birden fazla mobil cihaza sahip olmak kaçınılmaz görünüyor.

10.03.2014 - 16:19 | Haluk Kasarcı

Birden fazla mobil cihaza sahip olmak kaçınılmaz görünüyor.

Sosyal medya ile birlikte internetin hayatımızın her alanına fazlasıyla samimi şekilde temas etmesi ve bu durumun her geçen gün sabit bilgisayarlardan çok mobil cihazlar aracılığıyla yaşanması, internet kullanıcılarının deneyimine bambaşka bir akış getirdi. Günümüzde cep telefonunda başlayan bir satın alma işlemi, masaüstü bilgisayarınızda bitebilirken; tabletinizde başladığınız bir görüşme yine akıllı telefonunuzda son bulabiliyor.

Dünyayı birbirine bağlayan dev ağ Facebook ve pazar araştırmaları firması GFK’nın işbirliği içinde gerçekleştirdikleri güncel bir araştırma tam da bu meselenin, yani cihazlar arası geçişi nasıl ve neden yaptığımızın anlaşılmasını amaçlıyor. Sonuçları dün kamuoyuyla paylaşılan araştırma ABD’de yaşayan 2 bin 4 yetişkinden oluşan bir örneklemle, aynı işlemi gerçekleştirmek için cihazlar arası geçiş yapılmasına odaklanıyor. Farklı görevler için yapılan geçişlerin değerlendirilmediği araştırmada konser bileti ya da e-ticaret sitelerinden herhangi bir ürün alma işlemine bir cihazda başlayıp diğerinde bitirme pratiği gözlemleniyor.

Çarpıcı sonuçlar

  • Araştırmaya katılan kişilerden yüzde 60’ından fazlası günlük olarak en az iki; yüzde 40’ından fazlası ise en az üç mobil cihaz kullanıyor.
  • En az iki cihaz kullananların yarısından fazlası herhangi bir işleme bir cihazda başlayıp aynı işlemi diğer cihazda tamamladığını söylüyor.
  • Aynı oran günde üç veya daha fazla cihaz kullanan kişiler arasında yüzde 77’e yükseliyor.
  • Cihazlar arası geçiş çoğu zaman ekran boyutunda büyümeyi beraberinde getiriyor (işleme telefonda başlayıp tablet, dizüstü ya da masaüstünde tamamlama).
  • Tabletler de birer mobil cihaz olarak adlandırılsa da katılımcıların yalnızca yüzde 22’si tabletlerini hareket halinde kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 76’sı hareket halinde kullanmak üzere cep telefonlarını tercih ediyor.

Mobil cihaz sayısı hızla artıyor

Cisco tarafından yayınlanan bir başka araştırma da mobil cihazların önlemez yükselişine işaret ediyor. Giyilebilir teknolojik cihazların zamanla daha da yaygınlaşacağının altını çizen araştırmaya göre 2018’de kişi başına düşen mobil cihaz sayısının 1,4’e yükseleceği öngörülüyor. Facebook Özel Pazar İçgörüleri Lideri Mark Bulling Cisco’nun paylaştığı veriye istinaden “İnsanların yalnızca bir masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar sahibi olduğu günler geride kaldı. Akıllı telefon ve tabletlerin yükselişi birçok insanın birden fazla cihaz sahibi olduğu bir dönemi beraberinde getiriyor” diyor. Pazarlama dünyasının önümüzdeki dönemde daha hızlı yükselmesi muhtemel olan cihazlar arası geçiş trendine uyum sağlamak adına yoğun çaba sarf etmesi gerekeceğe benziyor.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.