Milli Piyango’dan sosyal medya kampanyaları açıklaması

MPİ, geçtiğimiz hafta ortaya atılan iddialara bir açıklama ile cevap verdi.

07.04.2014 - 16:22 | Ali Kuru

MPİ, geçtiğimiz hafta ortaya atılan iddialara bir açıklama ile cevap verdi.

Milli Piyango İdaresi (MPİ), geçtiğimiz hafta ortasında ortaya çıkan ve sosyal medya üzerinde ödüllü kampanya yürüten pek çok marka ve ajansın şaşkınlıkla karşıladığı uygulaması hakkında bir açıklama yayınladı.

MPİ’nin yeni uygulaması markaların sosyal medya hesapları üzerinden yürüttükleri ve çekiliş vb. yöntemlerle tüketicinin ödüllendirildiği kampanyalara izin vermeme yönündeydi. Çekilişli kampanya ajansı U2′nun Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Koray Uçar, yaptığımız söyleşide konunun Twitter ve YouTube’a getirilen yasaklarla ilişkisinin olup olmadığının bilinmediğini fakat bu durumun kurumun yeni pratiğinde etkili olduğunun hissedildiğini söylemişti.

Kurum bugün şu açıklamayı yayınladı:

Karşılığı Nakit Olmayan Piyango ve Çekiliş Düzenleme Başvuruları İle İlgili Duyuru

Bilindiği üzere, 4/4/1988 tarihli ve 320 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 41 inci maddesi hükmü uyarınca, ülkemizde karşılığı nakit olmayan piyango ve çekiliş düzenleyebilmek için İdaremizden izin alınması gerekmekte olup, buna ilişkin usul ve esaslar, 4/10/2006 tarihli ve 26309 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmelik ile ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Anılan Yönetmeliğin;

– 5 inci maddesi ile, izin taleplerini değerlendirme, düzenlemenin izin kapsamı içinde olup olmadığına karar verme, uygun görülenlere izin verme, aynı kişi veya kuruluş tarafından veya ürün bazında bir takvim yılı içinde düzenlenebilecek piyangoların sayısı ile katılım şekil ve şartlarını belirleme, günün gelişen şartlarına uygun olarak piyangolarla ilgili olarak benzeri kurallar koyma gibi konularda İdaremiz yetkili kılınırken,
– 32 nci maddesi ile de piyango düzenleyenler, Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar ile İdarenin piyangolarla ilgili olarak belirleyeceği kurallara uymakla yükümlü kılınmıştır.

Son günlerde sosyal paylaşım siteleri ile ilgili olarak ortaya çıkan hızlı ve ani gelişmelerin, İdaremiz tarafından izin verilen kampanyalara katılımda yaşanan sıkıntılar başta olmak üzere kampanyalara ve bu kampanyalara iştirak eden tüketicilere olumsuz etkileri değerlendirilmekte olup, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, değerlendirme sürecine bağlı olarak, anılan Yönetmelik hükümlerine uygun şekilde yapılan karşılığı nakit olmayan piyango ve çekiliş düzenleme başvurularına, kampanyaların sosyal paylaşım siteleri yerine kurumsal internet siteleri üzerinden düzenlenmesi halinde izin verilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 03/04/2014 ANKARA

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.