MediaCat

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına engel

Birleşik Krallık rekabet otoritesi bulut oyun pazarında rekabetin zarar göreceğinden endişe duyuyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına engel

Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Otoritesi (CMA), Microsoft’un video oyun geliştiricisi Activision Blizzard’ı satın almasını engelledi.

68,7 milyar dolar ile oyun tarihinin en büyük satınalması olarak gösterilen anlaşmanın engellenmesine gerekçe olarak bulut oyun pazarında rekabetin sınırlanacağı endişesi gösterildi.

Microsoft ve Activision Blizzard birleşmesi, Activision Blizzard’ın World of Warcraft, Hearthstone, Candy Crush Saga ve Overwatch gibi çok sayıdaki oyununu Microsoft’un gelişmekte olan birinci taraf geliştiricileri, Xbox konsolları ve PC oyunlarındaki kontrolüyle birleştirerek bir oyun devi yaratacaktı.

CMA Microsoft’un Call of Duty’i en az 10 yıl süresince diğer platformlarda da sunma vaadinden duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve kararın Microsoft lehine olabileceği izlenimi oluşmuştu. Vaadin PlayStation’ın sahibi Sony’nin itirazlarına rağmen ev konsolu pazarında rekabeti koruduğu belirtilmişti. Ancak yeni kararda, satınalmanın, kullanıcıların oyunları özel bir donanım almaksızın, telefon ya da televizyonlarında oynamalarına olanak tanıyan bulut oyun alanında yaratacağı etkiler göz önünde bulunduruldu.

Soruşturmayı yürüten bağımsız uzman heyetinin başkanlığını üstlenen Martin Coleman, video oyunların Birleşik Krallık’ın en büyük eğlence sektörü olduğunu ifade ederek, “Bulut oyunları, oyunların oynanma şeklini değiştirerek, pahalı konsol ya da oyun bilgisayarlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak ve insanlara oyunları nasıl ve nerede oynayacakları konusunda daha fazla seçenek sunarak, oyun oynamayı değiştirme potansiyeliyle hızla büyümekte. Bu da gelişmekte olan ve heyecan uyandıran bu pazardaki rekabeti korumamızın hayati önem taşıdığı anlamına geliyor. Microsoft bulut oyunlarında rakipleri karşısında güçlü bir konum ve avantaja sahip. Bu anlaşma söz konusu avantajı pekiştirerek, yeni ve yenilikçi rakipleri baltalama ihtimali sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Microsoft ise kararı temyize taşıyacağını açıkladı. CMA’in Birleşik Krallık’ta teknoloji yatırım ve inovasyonunu caydırdığını söyleyen Microsoft Başkan Yardımcısı Brad Smith, kararın pazar ve ilgili bulut teknolojisinin gerçekte nasıl çalıştığına dair kusurlu bir anlayışı yansıtıyor gibi durmasının kendilerini özellikle hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Activision Blizzard adına konuşan bir yetkili ise kararı temyizde tersine çevirmek için Microsoft ile agresif şekilde çalışacaklarını söyledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.