MediaCat

Meta’dan metaverse’e doğru yeni adım: Horizon Worlds

Şirket, metaverse vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için ilk somut adımını attı.

Meta’dan metaverse’e doğru yeni adım: Horizon Worlds

Meta, metaverse vizyonunu hayata geçirmek için oluşturduğu sanal gerçeklik evreni Horizon Worlds’ü ABD ve Kanada’da yaşayan 18 yaş ve üzeri herkesin kullanımına açtı. Kullanıcıların evrenin sunduğu yenilikleri deneyimlemek için ihtiyaçları olan tek şey ise bir çift Meta Quest sanal gerçeklik gözlüğü.

2020’de beta sürümüyle sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açılan Horizon, zaman içerisinde kullanıcıların platformda sağlanan araçlarla yarattıkları özel dünya ve nesnelerle daha da gelişti. Bunun üzerine Meta çalışanları, nesnelerin nasıl çalıştığını kontrol eden ve tüm kullanıcılara sunulacak olan bir nesne ve eylemler kitaplığı geliştirmeye başladı.

Genel erişime açılan Horizon Worlds’te kullanıcılar, seçtikleri avatarlarla bu sanal dünyanın sunduğu her şeyi tecrübe edebilecek, diğer kullanıcılarla etkileşime geçmenin yanı sıra bir tür laser tag oyunu olan Arena Clash gibi çeşitli oyunları oynayabilecekler. Tekneyle nehirde gezinmek, sihirli bir süpürgeyle uçmak ya da meditasyon yapmak da vakit geçirmek için sunulan alternatifler arasında. Meta ayrıca yaratıcıların Horizon Worlds için kendi oyunlarını ve deneyimlerini geliştirmek için kullanabilecekleri yeni mekanikler ve şablonları da piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Meta’nın Horizon Worlds kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için aldığı önlemler arasında ise şimdilik cinsel taciz bildirimi ve kullanıcıları engelleme özelliği bulunuyor. Zira insanlara bir avatarın arkasına gizlenme yeteneği verildiğinde nasıl davranacaklarını tahmin etmek güç.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.