MediaCat

Meta Connect’in yapay zekâ gündemi

Meta, dün Kaliforniya’daki Menlo Park kampüsünde düzenlediği Connect konferansında üretken yapay zekâ ile ilişkili bir dizi yeni özellik tanıttı.

Meta Connect’in yapay zekâ gündemi

Generative AI (üretken yapay zekâ) hemen her sektörde üretkenliğin tanımını dönüştürerek ezber bozmaya devam ediyor. Farklı medya türlerinde çıktı yaratmada gün geçtikçe uzmanlaşan yapay zekâ sistemleri, mevcut verilerdeki kalıp ve yapıları nöral ağlar yardımıyla analiz ederek bunları yeni ve orijinal içerikler yaratmak için kullanıyor.

Danışmanlık şirketi McKinsey, yakın tarihli bir raporunda üretken yapay zekâ sistemlerine yapılan yatırımların devam etmesinin, küresel ekonomiye yılda 4,4 trilyon dolar kadar katkı sağlayabileceğini öngörüyor.

Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, dün Kaliforniya’da bulunan Menlo Park kampüsünde gerçekleştirdiği Connect konferansında ilerleyen günlerde üretken yapay zekâyı ürünlerine nasıl entegre edeceğiyle ilgili bir dizi yenilik açıkladı. Öne çıkan başlıklar ise şöyleydi:

Yapay zekâ çıkartmaları

Oluşturdukları içeriğin ya da yazdıkları mesajın bağlamına uygun çıkartmalar bulmakta zorlanan kullanıcılar, yapay zekâ yardımıyla artık zahmetsizce kişiselleştirilmiş çıkartmalar oluşturabilecek.

Meta’nın Llama 2 teknolojisinin ve temel görüntü oluşturma modeli Emu’nun gücünü kullanan bu yapay zekâ aracı, metin komutlarını hızlı bir şekilde çeşitli çıkartmalara dönüştürebiliyor. Şirketten yapılan açıklamada, bu yenilikçi özelliğin önümüzdeki ay WhatsApp, Messenger, Instagram ve Facebook Hikâyeler’de ilk olarak İngilizce konuşan sınırlı sayıda kullanıcıya sunulacağı belirtildi.

Yapay zekâ ile gelişmiş görüntü düzenleme

Meta, önümüzdeki haftalarda kullanıcılarının görüntü düzenleme yeteneklerini geliştirecek Restyle ve Backdrop adlı iki özellik sunmaya hazırlanıyor. Yine Emu teknolojisinin hünerlerinden yararlanacak olan Restyle özelliği ile kullanıcılar, fotoğraflarına çok çeşitli görsel stiller uygulayarak yeni bir soluk getirebilecek.

Yeni bir kişisel asistan: Meta AI

Kullanıcılarla gerçek zamanlı iletişim kurmak üzere yapay zekâ destekli bir chatbot olarak tasarlanan Meta AI’ın beta sürümü ABD pazarında kullanıma sunuldu. Llama 2’nin unsurlarını ve Meta’nın büyük dil modellerindeki en son gelişmeleri içeren özel bir model tarafından yönlendirilen asistan, metin tabanlı sohbetlerde Bing ortaklığı sayesinde gerçek zamanlı bilgilere erişebiliyor ve görüntü oluşturmak için de kullanışlı bir araç sunuyor. Meta AI’ın, yakında Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerde ve Quest 3 başlıklarda da kullanıma sunulması planlanıyor.

Yapay zekâ destekli eşsiz karakterler

Meta AI’ya ek olarak kullanıcılar WhatsApp, Messenger ve Instagram’da 28 farklı AI destekli profille etkileşime girebilecek. Meta, her birine ayrı profiller oluşturduğu karakterleri daha ilgi çekici kılmak için topluma mal olmuş isimler ve influencer’larla da işbirliği yaptı. Platformun “benzersiz hikâyeleri olan yeni bir karakter kadrosu” olarak tanımladığı bu profillerin amacı; kullanıcılara kişilikli, fikirleri ve ilgi alanları olan, etkileşime girmesi daha eğlenceli bir chatbot deneyimi sunmak.

Kendi yapay zekânı kendin yarat: AI Studio

Meta’nın Connect etkinliği kapsamında tanıttığı en ilginç yeniliklerden biri de kullanıcıların kendi yapay zekâlarını oluşturmak için kullanabileceği AI Studio’ydu. AI Studio ile geliştiriciler Meta’nın mesajlaşma hizmetleri için üçüncü taraf yapay zekâlar oluşturabilecek.

İşletmeler marka değerlerini yansıtan ve müşteri deneyimlerini iyileştiren yapay zekâlar yaratırken; içerik oluşturucular da onaylanmaları ve doğrudan kontrol etmeleri koşuluyla, geliştirdikleri yapay zekâlarla Meta uygulamalarındaki sanal varlıklarını genişletme imkânına sahip olacak.

Özelliği alpha sürümü olarak başlatan Meta, geliştirmelerini sürdürecek.

Yenilikçi bir test alanı: AI Sandbox

Meta’nın son yeniliklerinden AI Sandbox, üretken yapay zekâ destekli reklam araçları da dahil olmak üzere yeni araç ve özelliklerin ilk sürümleri için test alanı olarak işlev görecek. Reklamverenler için faydalı araçlar yaratma gayretindeki Meta, başlangıçta, bir reklam metnini daha ilgi çekici hale getirmek veya reklam öğesinin bazı kısımlarını iyileştirmek için metin ve arkaplan varyasyonları yaratma ve görüntü kırpma gibi araçlara odaklanacak.

Metin varyasyonu: Bir reklamverenin metnindeki önemli noktaları vurgulamak için metnin birden fazla sürümünü oluşturarak, reklamverenlere belirli kitleler için farklı mesajlar deneme seçeneği sunacak.
Arkaplan oluşturma: Metin girdilerinden arkaplan görüntüleri oluşturarak reklamverenlerin çeşitli arkaplanları daha hızlı denemesine ve reklam öğelerini çeşitlendirmesine olanak tanıyacak.
Görüntü kırpma: Reklam varlıklarını birden fazla biçimde farklı en boy oranlarına uyacak şekilde ayarlayarak, reklamverenlerin bu varlıkları yeniden kullanmak için daha az zaman ve kaynak harcamasını sağlayacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.