MediaCat

Merak Sponsoru’nun ardından

Hack for Good 2018 birincisi Merak Sponsoru kampanyasına detaylı bir bakış.

Merak Sponsoru’nun ardından

Facebook’un sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği, sivil toplum kuruluşlarıyla reklam ajanslarını bir araya getiren yaratıcı fikir yarışması Hack for Good’un Türkiye ayağı, geçtiğimiz yıl Felis Ödülleri kapsamında gerçekleştirilmiş ve sivil toplum kuruluşu Young Guru Academy’nin (YGA), çocuklara bilimi sevdirmek amacıyla hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Bilim Seferberliği’ne destek verilmişti.

Ülkemizin en dezavantajlı bölgelerine en son teknolojiyi ulaştırarak; özgür düşünen, özgün projeler üreten, özgüvenli bireylerin yetişmesini amaçlayan Bilim Seferberliği projesinin bilinirliğini ve kampanya bağışlarını artıracak kampanya fikirleriyle reklam ajansları 25 Ekim’de Facebook, MediaCat ve YGA tarafından oluşturulan jüriye sunumlarını gerçekleştirmişti. Jüri değerlendirmesinin ardından Merak Sponsoru’yla 4129Grey, 16 başvurunun arasında yarışmanın galibi olmuş ve Felis Ödülleri 2018’de ödüllendirilmişti.

Facebook Londra ofisinde bir günlük eğitim alan 4129Grey ekibi, Facebook Creative Shop ile birlikte çalışarak Bilim Seferberliği için Merak Sponsoru kampanyasını hayata geçirdi. Merak Sponsoru kampanyasıyla insanlar, çocukların meraklarını geliştirecek Bilim Seti’nin dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara ulaşabilmesi için bağış yapmaya ve merak sponsoru olmaya davet edildi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Facebook ve YGA iş birliği ile hazırlanan Hack for Good yarışmasının kazanan projesi Merak Sponsoru yayında! ?@bilimseferberligi

4129Grey (@4129grey)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kampanyanın ilk adımı Instagram’da kısa video reklamları ve hikâyelerle atıldı. Merak Sponsoru kampanyasının daha popülerleşmesi ve daha fazla insanın desteğinin kazanılması adına Instagram’da GIF çıkartmalar tasarlandı ve interaktif Instagram hikâyeleri paylaşıldı. Kampanya, insanlara gerçek sorunlara gerçek çözümler üreten çocukların videolarıyla da seslendi.

15 Nisan’da YGA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ugiş ve Mert Fırat’ın katılımlarıyla bir de Facebook canlı yayını gerçekleştirildi. 50 dakikada 50 bin TL bağışın toplandığı canlı yayın, 10 saniye ve üzeri 275 bin izlenme elde etti.

Aralarında Ertuğrul Özkök, Ali Koç, Mert Fırat, Erol Bilecik, Ümit Boyner, Hüsnü Özyeğin, Sani Şener, Azra Kohen, Erol Tabanca, Saffet Emre Tonguç, Didem Balçın, Merve Çağıran ve Rojda Demirer’in de bulunduğu pek çok isim merak sponsoru olarak kampanyaya destek verdi.

45 bin çocuğun Bilim Seti’yle tanıştığı kampanyada bir önceki dönemin 4,7 katına çıkılarak, üç ayda 900 bin TL bağış toplandı. İnternet sitesini kampanya süresince 521 bin ziyaret elde ederken, 10 saniye ve üzeri video izlenme sayısı da 2,9 milyon oldu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.