MediaCat

Menü ikonu aslında Big Mac olabilir mi?

McDonald’s Finlandiya bu iddiasını 20 dakikalık mockumentary ile destekliyor.

Hemen her internet sitesinin bir köşesinde üç çizgili bir menü ikonu görürüz. Alt alta sıralanan üç çizgiden oluşan bu ikon 1981 yılında Norm Cox tarafından tasarlanmış ve hamburgere benzerliğinden ötürü “hamburger menü” olarak da biliniyor. McDonald’s Finlandiya’nın “iddiasına” göre ikona ilham veren alelade bir hamburger değil, kendisinin üç katlı ikonik burgeri Big Mac ve bu güçlü iddiasını bir mockumentary ile kanıtlamaya çalışıyor.

Nord DDB işbirliğinde hazırlanan 20 dakikalık mockumentary’nin adı The Icon. Dedektifler Kaitsu ve Anna Maija, mockumentary’de ikonun tarihine yolculuk yapıyor, gerçekleri ortaya çıkarabilmek adına Cox’a ulaşmak için Dallas’a bile uzanıyor.

Nord DDB Helsinki Metin Yazarı Tero Ahonen, “Üç çizgili hamburger butonu neredeyse tüm internet sitelerinde görürüz. Fakat gerçekte hangi hamburger? Bir defa Big Mac olduğunu gördüğünüzde göz ardı etmeniz çok zordur. Mockumentary’nin aynı zamanda bu fikri nasıl ortaya çıkardığımıza dair tüm süreci anlatması da komik. Bu çalışma meraka ve fikri daha ileriye götürmekle ilgiliydi” diyor.

YouTube’da yayınlanan kampanya daha kısa bölümleriyle TikTok, televizyon ve sinemada da yer alıyor. Finlandiyalı TikTokerlar Joona Puhakka, Alsutiikeri ve Johannes Mollberg kendi hesaplarında teoriye dair paylaşımlar yapıyor. Aynı zamanda komplo teorisi temalı podcast bölümleri de hazırlanıyor.

McDonald’s Finlandiya Pazarlama Direktörü Mats Nyström, amaçlarının marka sevgisi ve bağlılık yaratmak olduğunu, bu sebepten ötürü de fan’lar tarafından fan’lar için yapılmış hissi uyandıracak bir kampanya yaptıklarını söylüyor.

McDonald’s Finlandiya hamburger menü ikonu için bir define avına da davet ediyor. İkonik sembolü bularak McDonald’s uygulamasına gönderenlere ücretsiz Big Mac verilecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.