Medya, Formula 1’e kilitlendi

26 Ağustos Pazar günü Türkiye’nin üçüncü kez ev sahipliği yaptığı Formula 1, tüm dünyanın gözlerini Türkiye’ye çevirdi. Dünyanın, Türkiye ile aynı anda

31.08.2007 - 10:13 | MediaCat

26 Ağustos Pazar günü Türkiye’nin üçüncü kez ev sahipliği yaptığı Formula 1, tüm dünyanın gözlerini Türkiye’ye çevirdi. Dünyanın, Türkiye ile aynı anda nefeslerini tutarak izlediği bu büyük organizasyona sponsor olan markalar da, yarışçılar kadar zorlu mücadeleler sergilediler. Peki, F1 sponsorluğu yoluyla en fazla görünüm sağlayan markalar hangileri oldu? İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM) hazırladığı araştırmanın çarpıcı sonuçları…

Otomobil tutkunları ve sporseverler tarafından merakla takip edilen Formula 1’de bu yıl zafere, geçen yılın da birincisi olan Ferrari Pilotu Felipe Massa ulaştı. İstanbul Park’ta düzenlenen ve sezonun 12’nci yarışı olan Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix’ine yurttan ve dünyadan pek çok sporsever akın ederken; milyonlarca otomobil ve spor meraklıları ise yarışı, ekranları başında nefeslerini tutarak izledi.

Dünyanın en popüler yarışlarından biri olan ve çok büyük bütçelerle gerçekleştirilen Formula 1’e, bilinirliklerini artırmak ve marka imajlarını güçlendirmek isteyen firmaların ilgisi de her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl Kanal D ve CNNTÜRK ekranlarından canlı olarak izleyicilerle buluşan Formula 1, otomobil tutkunlarına keyifli ve heyecanlı anlar yaşatırken, sponsorlarının da yüzünü güldürdü.


Türkiye GP’nin en karlı sponsorları Petrol Ofisi ve Vodafone…

Motor sporları dünyasının en büyük organizasyonu Formula 1’e sponsor olmak için kıyasıya rekabet eden firmalar, saha içi, araç, pilot ve teknik ekip üzerinde görünen logo ve isimleriyle bir yandan spora destek verdiklerini gösterirken, bir yandan da marka imajlarını güçlendiriyorlar. İki kanalda aynı anda canlı olarak yayımlanan yarışma, yaklaşık iki saat sürdü. Medya Takip Merkezi’nin, 2 saatlik canlı yayın boyunca her bir kareyi tek tek izleyip raporladığı araştırma sonuçlarına göre, Formula 1 Grand Prix yarışması esnasında, 44 sponsor firma, toplam 868 kez görünüm sağladı.

Aynı araştırma sonuçlarına göre; Formula 1’e ismini veren Petrol Ofisi, aynı zamanda Formula 1 sponsorluğuyla en fazla görünüm sağlayan firma oldu. İki saat üç dakika süren yarış boyunca, 148 kez ismi görünen Petrol Ofisi, 22 dakikaya yakın süreyle ekranlarda kaldı. Petrol Ofisi’nin ismi, araçlar üzerinde ve panolarda göründü.

Türkiye Grand Prix’in canlı yayınında en çok görünüm sağlayan ikinci sponsor ise Vodafone oldu. En yüksek görünümü, yaklaşık 13 dakika ile pilot üstü logo görüntüleriyle elde eden Vodafone, araç üzerinde, panolarda ve teknik ekip üzerinde de sıkça görüntülendi. Formula 1 sponsorluğuyla iki saatlik canlı yayında toplam 133 kez görünen Vodafone, bu görüntülerde yaklaşık 20 dakika boyunca hedef kitlesinin karşısına çıktı.

Araştırma verilerine göre Panasonic, ekranlarda en sık görüntülenen üçüncü sponsor markaydı. En yüksek görünümü panolar aracılığıyla sağlayan Panasonic, araç üstü ve teknik ekip üstündeki logo görüntüleriyle de dikkatleri üzerine çekti. Yarışın gerçekleştiği iki saatlik süre boyunca toplam 88 kez görüntülere giren Panasonic’i, 79 kez görüntülenen ING, 77 defayla Bridgestone, 60’ar kez görünen DHL ve RBS izledi.

Canlı yayın boyunca ekranda en uzun süreyle görünüm sağlayan üçüncü marka, yaklaşık 19 dakikayla Shell oldu. pilot üstündeki logo görüntüsüyle yaklaşık 17 dakikalık süreyle izleyicinin karşısına çıkan Shell, araç ve teknik ekip üstünden de görüntülenme sağladı. Bridgestone, Mercedes, Mobil 1, Panasonic ve Boss, ekranlarda en uzun süreyle yer bulan diğer sponsorlar oldular.


Formula 1 temalı reklamlarıyla dikkat çeken markalar: Bridgestone ve Doğtaş Mobilya…

Türkiye GP’si için hazırlık yapan ve reklam filmleriyle de sponsorluklarını pekiştiren markalar, kanalların da yüzlerini güldürdü. Gündemi takip eden ve tüketicisinin dikkatini çekmeye çalışan bazı markalar da etkinliğe özel reklam filmleri ile dikkat çekti.

MTM’nin 1 Ocak- 29 Ağustos 2007 tarihleri arasında TV kanallarında yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre, F1 sponsorluğuyla ekranlarda en uzun süreyle yer bulan markalardan biri olan Brisgestone, Formula 1’e özel reklamlarıyla da sponsorluğunu destekledi. Haziran ayı itibariyle, Formula 1’li reklam kampanyalarını başlatan Bridgestone, 2 bin 258 spotla 15 saate yakın ekranlarda kaldı. Bridgestone, Türkiye GP’siyle ilgili en çok reklam veren ve ekranlarda en uzun süreyle yer bulan marka oldu.

Doğtaş Mobilya ise ‘Formula 1 tutkunlarına genç odası’ sloganlı reklam filmiyle ekranlarda en sık boy gösteren ikinci markaydı. Formula 1’in Türkiye’deki isim sponsoru olan Petrol Ofisi, ‘Türkiye’de F1 adını da gücünü de PO’dan alıyor’ sloganlı reklamlarıyla hedef kitlesine ulaşmaya çalıştı.

Özel reklamlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken diğer markalar ise Mobil 1, Pioneer, Renault, Shell, ING Bank, Panasonic ve Mercedes Benz oldular.


Medya, Türkiye GP’ye kilitlendi…

Medya Takip Merkezi’nin, 24-27 Ağustos tarihleri arasında 40 ulusal gazete, 26 TV kanalı ve 37 haber sitesinde yaptığı haber takibine göre, konuyla ilgili toplam 856 adet haber yayımlandı. Kanalların toplam 34 saat yer verdiği yarışmaya, otomobil yazarlarının da ilgisi yüksek oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.