MediaCat, genç yaratıcılarla yazı kutluyor!

Haziran sektör ve MediaCat için en heyecanlı dönemlerden biri. Cannes Lions ve 30 under 30 bir arada! Yeni sayı ise raflarda!

04.07.2019 - 14:33 | MediaCat

Küçük bir kız çocuğunun yaptığı bir resimle koskoca bir kuş sürüsünü, her şeyin yasak olduğu bir hapishaneye sokmayı başardığı özgür kuşlar hikâyesini hatırlayanlarınız vardır. Sanat, hayal gücünün ve yaratıcılığın omuzlarında yükselir ve insan daima hayalleriyle yaşar. Ancak çocukken sahip olunan fantastik hayal gücü büyüdükçe törpülenir. Bir yandan hayal gücünün büyüleyici yanını muhafaza edebilmek diğer yandan da isabetli, sağlam bir fikir ortaya atabilmek ayrı bir marifet gerektirir.

MediaCat’in Temmuz – Ağustos sayısında, kariyerlerinin henüz başlarında olmalarına rağmen, kelimelere, fikirlere ve çizgilere olan hâkimiyetleriyle, dünyaya yaratıcı gözlükleriyle bakabilen, sektörün gelecek vaat eden 30 yaş altı 30 yaratıcısıyla tanışacaksınız. Diğer başlıklar için şöyle devam edelim.

Yılın 33 günü mobil internette geçecek

Medya kanallarının çeşitlendiği, gelişen teknolojiyle birlikte pazarlama trendlerinin sürekli farklılaştığı bir dünyada markalar tüketicisine hangi mecrada konuşması gerektiğini ne kadar doğru analiz edebiliyor? Peki, doğru zamanda tüketicisiyle bir araya gelebiliyor mu?

Zenith ve Spark Foundry Ajans Lideri Ceren Yücelen, Zenith Medya Tüketimi Tahminleri Raporu’ndan süzülen öngörülerini yazdı.

“Her tüketici bir nano influencer olabilir”

Yılın başında L’Oréal’in CMO koltuğunu devralan Sinem Sandıkçı Gökçen’in gündeminde şirketin yeni tekno-güzellik vizyonu var. Ancak kafa yorması gereken tek şey bu değil çünkü güzellik ve bakım sektörünü farklılaştıran bir nokta var; o da hiç durmaması. Dinamizmle beslenen bu sektördeki değişimleri ve rekabeti yönetmek de zorlu bir görev.

Sandıkçı Gökçen sektörün değişen dinamiklerinin kalbine teknolojik servisleri koyuyor. Tabii bir de sektörün olaylı ve güçlü oyuncularından influencer’ların güven barometresine dair değişen şeyler var. Soru ise şu; arkadaşınızın söz mü influencer’ın mı?

Modern Zaman sandıkları

Evlilik alışverişi pazarını anlamak için çıktığımız yolda, 16 kategoride yeni evlenenlerin/evlenme planı yapanların marka tercihlerini ortaya koyduğumuz bu araştırmayla, modern zaman sandıklarına uzanıyoruz.

İklimlendirme ihracatla ferahlıyor

Mevsim itibarıyla sektördeki oyuncuların portföylerindeki soğutma ürünleri özelinde en aktif günlerini yaşadığı iklimlendirme sektörü, geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana içinde bulunduğumuz ekonomik çalkantı halinden asgari hasarla çıkmak için ihracata tutunmuş durumda. Büyümede uzunca süre, lokomotif statüsünde yer alan inşaattaki önü alınamayan daralmanın etkisiyle gözlerini yurtdışına çeviren sektörün, yıl sonu hedefleri iddialıysa da ulaşılmaz değil.

Usta İşi: İsmet Doğan

Aynalardaki yansımalar, objeler, yaralar ve duygu dışavurumunu çağdaş sanatla biçimlendirerek yarattığı başyapıtlarıyla zihnimize kazınan eserlerin sahibi, sanat duayenlerimizden İsmet Doğan’ın Galatasaray’daki atölyesine konuk olduk.

1957’de Adıyaman’da doğan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 1983 yılında mezun olduktan sonra Fransız Hükümeti bursuyla Paris’e giderek iki yılını orada geçiren ve ardından 90’larda Türkiye’ye dönerek İstanbul’a yerleşen, 62 yaşının büyük bir kısmını sanat eserleri üreterek geçirmiş olan sanatçının bugüne dair biriktirdiği tecrübeleri ve yarına dair düşünceleri üzerine birlikteyiz.

Çöpsüz günler

23 Nisan günü İngiliz parlamentosunda söz alan İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg, “2030’da, yani bugünlerden 10 yıl, 252 gün ve 10 saat sonra, insan kontrolünün dışında ve geri dönüşü olmayan bir zincirleme reaksiyona girmiş olacağız. Bu ise bildiğimiz haliyle medeniyetin sonunun gelmesi demek” demişti. Thunberg’in uyardığı sona yaklaşırken çoğumuz; plastikler, ambalajlar, atıklar ve çöplerle dolu yaşıyoruz. Oysaki sıfır atık bir ev ve mutfak yaratmak düşündüğümüzden daha kolay.

Geçiş noktası Türkiye

Ortadoğu’nun tüketici kitlesinin giderek artması bir yana lüks tüketim eğilimlerine sahip olması pazarı markaların gözünde bir fırsat kapısına dönüştürüyor. Bu da adeta bölgeye bir geçiş noktası olan Türkiye’nin stratejik önemini artırmakla birlikte; global markaların Ortadoğu pazarına yönelik stratejilerinin sorumluluğunu Türkiye yapılanmalarına devretmelerini beraberinde getiriyor.

“Şehre alışılmadık gözlerle bakıyoruz”

José Cabaço, adidas’ın Brooklyn’deki tasarım üssü Creator Farm’daki beyinlerden biri. Keşfedilmemiş isimsiz yaratıcı zihinleri sokaktan çekip çıkarma konusunda usta. adidas’la müziği, kültürü, sanatı ve elbette şehri bir araya getirme şekillerine imrenmemek elde değil. Cabaço ile yaşayan bir diğer şehirde, Londra’da buluştuk.

“Küresel bir zihin sağlığı krizi yaşıyoruz”

Zihniniz bedeniniz ve ruhunuz nasıl hissediyor? Böylesi fazla tüketime zorlandığımız bugünlerde, sosyal medyanın da etkisiyle stres oranlarında artış yaşanıyor. Wellness sektörü ise bireyin içindeki “iyiliğe” ulaşıp, onu dışarı çıkarabilmesi ve mutsuzluğunu bir kenara bırakarak yaşam kalitesini yükseltebilmesi için çok farklı seçenekler sunuyor.

“İstekli yaşlanma” evresinden işyerinde wellness’a kadar milyar dolarlara erişen bu pazarın getirdiği kültürü, Global Wellness Enstitüsü & Global Wellness Summit Başkan ve CEO’su Susie Ellis’le konuştuk.

Neden holdingler ajanslardan değerli olsun ki?

Cannes Lions 2019’u 5 Grand Prix, 18 Altın, 12 Gümüş ve 16 Bronz’la kapatarak toplamda aldığı 51 Aslan’la tarihindeki en iyi Cannes’ı geçiren FCB’de keyifler yerinde. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 64 pazarın başında bulunan ve 2020’de ajanstaki 20’nci yılını kutlamaya hazırlanan FCB International CEO’su Luis Silva Dias ile FCB kültürünü, yaratıcı ajansların teknolojiyle ve çatısı altında bulundukları holdinglerle ilişkisini konuştuk.

Hakiki, çeşitli, insanî: Cannes Lions 2019

Haziran ayı sektör adına her yılın en heyecan verici haftası Cannes Lions Uluslarası Yaratıcılık Festivali’nin 66’ncısına ev sahipliği yaptı. MediaCat olarak 10 yılı aşkın süredir olduğu gibi yine yerinden takip ettiğimiz etkinliğin, ardında bıraktığı mesajları sizin için derledik.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.