MediaCat şubat kapağı tartışılıyor

Şubat 2009 sayısında kapak konusu olarak 'Dindar Tüketiciler'i ele alan MediaCat, M.A.R.K.A Ajans Başkanı...

10.02.2009 - 14:24 | MediaCat

Şubat 2009 sayısında kapak konusu olarak ‘Dindar Tüketiciler’i ele alan MediaCat, M.A.R.K.A Ajans Başkanı Hulusi Derici’nin hazırladığı kapak tasarımı ile Ads of the World sitesinde büyük tartışma yarattı. Kapakla ilgili çarpıcı yorumların yapıldığı siteye aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.

http://adsoftheworld.com/media/dm/medicat_cover

Dindar tüketiciler: Ne tüketiyorlar, nasıl tüketiyorlar?

MediaCat Şubat sayısında dindar tüketicileri masaya yatırıyor. Bu kesimin son 25 yıldaki değişim ve dönüşümünü ele alan dosya, TGI Türkiye Araştırması’nın değerli bulgularının yanı sıra ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer Ayata, Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Şenatalar ve Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin’in konuyla ilgili değerlendirmelerine de yer veriyor.

Türkiye’de 1980’lerden bu yana yani son 25 yılda dindar kesimin kamusal alandaki görünürlüğünde ve bunun paralelinde bir tüketici olarak niteliklerinde dikkat çeken bir değişim söz konusu oldu. Bunun en önemli nedenleri bu kesimin refah artışına bağlı olarak yüksek eğitime katılımının artması ve bunun paralelinde modernleşme ve bireyselleşme ile tüketime daha fazla katılması; yani kapitalizme uyum sağlaması ve burjuvalaşması. Özellikle AKP iktidarı ile birlikte kamusal alandaki varlığı değişip/dönüşen dindar kesim, daha önce kendisini sistem dışı görürken, kendisini temsil eden iktidar parti ile birlikte mevcut sisteme dahil olma fırsatı yakaladı ve bir anlamda çevreden merkeze taşındı. Öyle ki bugün Türkiye’de özellikle tüketim tarafından bakarsak, her türlü ürün ve hizmetin özellikle bu kesime hitap edeninden bahsetmek mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.