MediaCat

Mecralar 2013’ü nasıl geçirecek?

2012’de yaklaşık sekiz ay boyunca reyting ölçümlerinin yapılamaması başta televizyon olmak üzere tüm mecraları yakından etkiledi. Reklam yatırımları açısından 2013’ü mecralar nasıl geçirecek? Reklam Ufukları 2013 araştırmasında Türkiye’nin en büyük 90 reklamvereninin verdiği yanıtlara bakacak olursak 2013’ün en mutlu mecrası televizyon olacak. 2012’de olduğu gibi 2013’te de iki mecra paylarını artırarak yoluna devam edecek: TelevizyonContinue reading “Mecralar 2013’ü nasıl geçirecek?”

Mecralar 2013’ü nasıl geçirecek?

2012’de yaklaşık sekiz ay boyunca reyting ölçümlerinin yapılamaması başta televizyon olmak üzere tüm mecraları yakından etkiledi. Reklam yatırımları açısından 2013’ü mecralar nasıl geçirecek? Reklam Ufukları 2013 araştırmasında Türkiye’nin en büyük 90 reklamvereninin verdiği yanıtlara bakacak olursak 2013’ün en mutlu mecrası televizyon olacak.

2012’de olduğu gibi 2013’te de iki mecra paylarını artırarak yoluna devam edecek: Televizyon ve dijital.

Araştırma sorularını yanıtlayan şirketlerin tamamı televizyonu kullanacaklarını belirtiyor. ‘Reklam yatırımının geri dönüşü konusunda sizi en çok tatmin eden mecra hangisi?’ sorumuza ise katılımcıların yüzde 85,7’si ‘televizyon’ yanıtını verdi. Bu katılımcılarımızın özellikle tek bir seçenek belirtmelerini istedik. İkinci sırada ise yüzde 8,9’luk bir oranla internet yer aldı.

         

Dijital mecra geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da reklam pastası içerisindeki payını hissedilir derecede büyütecek. Gazete ve outdoor mecraları düşüşe devam edecek gibi görünüyor. Radyo ise dergi mecrasının üzerinde yer alacak.

ŞİMDİ MARKALI İÇERİK ZAMANI

Reklamverenlerin büyük bölümü 2013’te ‘markalı içerik’ projeleri arayışında olacak. Anketimize yanıt veren reklamverenlerin yüzde 66’sı 2013 yılında markalı içerik projeleri gerçekleştirmek istediklerini belirttiler. Yüzde 32,1’lik bir bölüm ise bu konuda henüz karar vermemiş.

REYTİNG PROBLEMİ DEVAM EDİYOR

2011 sonunda kesintiye uğrayan ve 2012 Eylül ayında tekrar başlayan ve TNS’in ölçtüğü reytingler medya yöneticilerinin sorunlarını çözdü mü?

Reklamveren reyting probleminin çözüldüğünü düşünmüyor. ‘Televizyon ölçümleme çalışmalarının tüm endişelerinizi giderecek şekilde çözüldüğünü düşünüyor musunuz?’ sorumuza yöneticilerin 43’ü (yaklaşık yüzde 77’si) olumsuz yanıt verdi. 11 yönetici (yüzde 19,6) problemin aşıldığını düşünürken 2 yönetici problemin kısmen çözüldüğünü düşünüyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.