Michael Dell, Dell’in satınalımı için Silver Lake ile anlaştı

Michael Dell bu anlaşmanın hissedarlarına değer kazandıracağını ifade ediyor.

07.02.2013 - 11:21 | MediaCat

Dell’in kurucusu, başkanı ve CEO’su Michael Dell, global teknoloji yatırım şirketi Silver Lake ile birlikte Dell’i satın alıyor.

Toplam 24,4 milyar dolar değerindeki anlaşma şartlarına göre Dell hissedarları ellerindeki her Dell hissesi için 13,65 dolar nakit ödeme alacaklar. Bu fiyat Dell’in 11 Ocak 2013’teki hisse kapanış fiyatına göre yüzde 25, Dell’in 11 Ocak 2013 itibariyle işletme değerine göre yaklaşık yüzde 35 ve 11 Ocak 2013’te sona eren 90 takvim günü içerisindeki ortalama hisse kapanış fiyatına göre ise yaklaşık yüzde 37 prim anlamına geliyor. Alıcılar, Michael Dell’e ve yönetimdeki diğer bazı üyelere ait olmayan tedavüldeki hisselerin tamamını nakit karşılığında satın alacaklar.

Dell Yönetim Kurulu, Michael Dell ve Silver Lake Partners, bağımsız hisse sahiplerinin yapacağı oylamayla Dell’i özel mülkiyetlerine geçirmiş olacaklar. Michael Dell, satış işlemiyle ilgili bütün Yönetim Kurulu görüşmeleri ve oylamalarından çekildi.

Michael Dell bu anlaşmanın hissedarlarına vakit kaybetmeden değer kazandıracağını, kendilerinin de uzun dönemli stratejilerini uygulamaya ve müşterilerine çözümler sunmak için çalışmaya devam edeceklerini söylüyor.

Dell, dünya çapındaki yatırım şirketi Silver Lake ile birlikte kendi sermayesinden de önemli bir miktarı riske etmiş durumda olduğunu; fakat benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunma kararlılıklarının sürdüğünü ve heyecanlı olduklarını ifade ediyor.