McDonald’s’tan tartışmalı 8 Mart hamlesi

Markanın logosunu ters çevirmesi, sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

09.03.2018 - 13:46 | Sencer Uçar

McDonald's'tan tartışmalı 8 Mart hamlesi

McDonald’s bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ABD’deki yaklaşık 14 bin restoranından 100’ünde sarı renkli M şeklindeki kemerli logosunu ters çevirerek W haline getirmiş, bu değişikliği ürün ambalajlarında, çalışanlarının üniformalarında ve sosyal medya hesaplarında uygulamış, hatta Lynwood’daki bir restoranının tabelasını da baştan aşağı değiştirmişti. Marka, sosyal medyadaki paylaşımıyla da ABD’deki her 10 restoran yöneticisinden altısının kadın olmasından duyduğu gururu dile getirmişti.

McDonald’s Global Çeşitlilik Başkanı Wendy Lewis, söz konusu hamlenin başta McDonald’s restoranları olmak üzere dünyanın her yerinde olağanüstü başarılara imza atan kadınlar şerefine gerçekleştirildiğini söylemişti.

Markanın bu hamlesi sosyal medyada olumlu olduğu kadar olumsuz eleştirilere de yol açtı. Olumsuz eleştirilerin birincil dayanağını ise McDonald’s’ın çalışanlarına düşük ücret ödemesi oluşturdu.

Birleşik Krallık merkezli sol eğilimli Momentum adlı grup ise restoranın sıfır saat sözleşmesi ve düşük ücret politikaları nedeniyle evsizlikle ve yoksullukla burun buruna kalan kadın çalışanların öykülerinin yer aldığı bir video paylaştı.

Momentum’un koordinatörlüğünü üstlenen Laure Parker, “boş McFeminizm” olarak nitelendirdiği hamlenin kadın özgürlüğüyle alakasının olmadığını ve markanın imajını temize çıkarma çabası olduğunu söyledi.

 

Kaynak: The Guardian,

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.