McDonald’s çalışanlarından iş bırakma eylemi

Çalışanlara destek verenler arasında Jeremy Corbyn de yer alıyor.

05.09.2017 - 11:55 | Sencer Uçar

McDonald's çalışanlarından iş bırakma eylemi

McDonald’s çalışanları, çalışma koşulları ve ücret konularında yaşanan tartışmaların ardından Birleşik Krallık tarihinde ilk kez iş bırakma kararı aldı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Cambridge ve Crayford’da bulunan iki ayrı restoranda çalışmakta olan 40 işçi, ücretlerinin düşük olması ve “sıfır saat sözleşmesi” nedeniyle geride bıraktığımız Pazartesi günü 24 saatliğine iş bıraktı.

İşçilerin bağlı olduğu BFAWU adlı sendika tarafından yapılan açıklamada, işçilerin taleplerinin, çalışma saatlerinin daha belirgin olması ve saat başı ücretin en az 10 pound seviyesine yükseltilmesi olduğu belirtiliyor.

2016 yılında 24.6 milyar dolar gelir elde eden ve Nisan ayında yaptığı açıklama ile Birleşik Krallık’taki 115 bin çalışanının çalışma saatlerinin yıl sonuna kadar sabitleneceğini duyuran McDonald’s ise iş bırakma eyleminin ücret konusundan ziyade içsel ihtilaflardan kaynaklandığını iddia ediyor.

Öte yandan sendika adına konuşan BFAWU Başkanı Ian Hodson, tarihi bir karara imza atan cesur McDonald’s çalışanlarına desteklerinin tam olduğunu belirterek, McDonald’s’ın ortadaki sorunları çözebilmek için sayısız fırsata sahip olduğunun altını çizdi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de işçilere destek veren isimler arasında yer alıyor. İşçilerin taleplerini yineleyen Corbyn, partisinin işçilerle dayanışma içinde olduğunu ve tarih yazan işçileri desteklediklerini söyledi.

Sendika ve İşçi Partisi üyeleri geçtiğimiz Cumartesi günü McDonald’s’ın Londra’daki genel merkezi önünde de protesto eylemi düzenlemişti.

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.