MediaCat

Mavi’de “Next” dönemi

Marka, büyüme rakamları ve yeni dönem stratejisini dün gerçekleştirdiği basın toplantısında paylaştı.

Dün Divan Kuruçeşme’de basınla buluşan Mavi, pazar payı ve büyüme oranlarının yanı sıra yeni dönem stratejisini de açıkladı.

Konuşmasında Mavi’nin jean özelinde yüzde 21 pay ile pazar lideri olduğunu paylaşan Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz Seçkin, yılda 14 milyonun üzerinde jean sattıklarını, Türkiye’de “jean denince akla gelen ilk marka” sorulduğunda “Mavi” yanıtını verenlerin yüzde 70’e ulaştığını aktardı.

Tamamı yerli 120’nin üzerinde tedarikçiyle çalıştıklarını ekleyen Seçkin, veriye dayanan doğru kurgulanmış üretim ve fiyatlandırma stratejileri sayesinde ürettikleri her ürünü sattıklarını; fiyat-performans konusunda tüketicinin Mavi’ye güveninin yüksek olması sebebiyle de kampanyalara nadiren başvurduklarını ifade etti.

Önceden markanın inisiyatif alıp seri bir şekilde harekete geçme içgüdüsüne gönderme yapan “Mavi GO” olan stratejisini “Mavi NEXT” olarak güncellediklerini ifade eden Seçkin, “Bu strateji, tasarımdan rafa kadar giden süreci yeni bir vizyonla ele almayı kapsıyor” dedi. Üç yıl önce şirket bünyesinde bir dijital dönüşüm departmanı kurulduğunu belirten Seçkin, yeni dönemde perakende başta olmak üzere online, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını, Kuzey Amerika ve Almanya öncelikli olmak üzere globalde yeni hedeflerini hayata geçireceklerini de ekledi.

Rakamlarla Mavi (2023)

Ciro: 26,3 milyar TL
Satış ağı: 37 ülke, 4 bin nokta, 471 mağaza
Çalışan kişi sayısı: 6,201
Aktif müşteri sayısı: 7 milyon
1 yılda kazanılan yeni müşteri sayısı: 1,3 milyon
Mavi App kullanıcı sayısı: 5,7 milyon
Toplam ürün satışı: 53 milyon adet
Toplam jean satışı: 14 milyon adet
Jean satışlarında sürdürülebilir All Blue koleksiyonunun payı: %51

Hedeflerin üzerinde büyüme

CEO Cüneyt Yavuz Seçkin’in paylaştığı bilgilere göre her yıl 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefini 2023 yılında aşan Mavi, 1,3 milyon yeni müşteri ile kendi rekorunu kırdı. Markanın CRM altyapısı Kartuş’a kayıtlı aktif müşteri sayısı ise de 2023’te 7 milyona ulaştı. Yeni müşterilerin yüzde 70’inin 35 yaş altı kişilerden oluştuğunun altını çizen Seçkin, “Yeni müşteri kazanımında gençlerle büyüyoruz” dedi. Gençlerin yanı sıra Mavi’nin en hızlı büyüdüğü kategorilerden biri de çocuk ürünleri. Paylaşılan verilere göre en yüksek ilgi dijitalde olmakla birlikte kategorinin büyüme oranı yüzde 300 civarında.

Yeni büyüme stratejisi “Next”i mükemmellik tutkusu, büyüme odaklılık, sürdürülebilir kültür ve ekosistem temelleri üzerine inşa ettiklerini belirten Seçkin, son olarak “Hedefimiz milyar dolarlık bir şirket olma yolunda Mavi’nin büyüme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünyaca ünlü moda markaları ile birlikte şampiyonlar liginde yer almak” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.