Markanızın Facebook iletileri neden çuvallıyor?

Ad Age’e göre, Facebook iletilerinizin başarısızlığı sizin suçunuz değil.

11.03.2014 - 10:03 | Tuğba Özögretmen

Facebook yeni video reklam uygulamasına doğru ihtiyatlı adımlarla ilerlerken reklamverenler sabırsız.

Facebook’un 757 milyon günlük kullanıcı sayısını aktif tutmaya çalışırken aynı zamanda reklam gelirlerini artırma telaşı, bütçe sıkıntısı yaşayan markaları zora sokuyor. 2012 yılından bu yana, Facebook için ‘dış kapının mandalı’ ilan edilen bu markaların Facebook iletileri de tüketiciler için her geçen gün daha az ilgi çekici olmaya başladı. Social@Ogilvy’nin 106 ülkenin marka sayfaları üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları, markaların organik iletilerinin Ekim 2013’ten Şubat 2014’e dek yüzde 12,1’den yüzde 6,2’ye düştüğünü gösteriyor.

Tüm bu ‘detaylar’ dikkate alındığında, markanızın Facebook iletilerinin çuvallamasında sorumluluğun ve suçun büyük bir kısmının sizin olmadığını söylemek mümkün. Ad Age’e göre, Facebook’taki organik iletilerin sayısındaki düşüşün ve başarısızlığın dört temel sebebi var:

Kişilerin arkadaş sayılarındaki artış
Pew Research Center’ın geçtiğimiz yaz yaptığı bir araştırma, Amerika’daki yetişkin Facebook kullanıcıların ortalama 338 arkadaşa sahip olduğunu gösteriyordu. Bu sayının, 2010 kış döneminde yapılan araştırmada 229 olarak belirlendiği düşünülürse artışın ne denli ciddi olduğu ortaya çıkıyor. Daha fazla arkadaş ise daha fazla ileti ve statü güncellemesi anlamına geliyor.

Kullanıcılar daha fazla marka takip ediyor
Socialbakers’ın geçtiğimiz Eylül ayında yayınladığı veriler, aktif bir Facebook kullanıcısının ayda ortalama 40 sayfayı beğendiğini işaret ediyor. Bu kişilerin markalar, yayıncılar ve benzer kurumlar sebebiyle maruz kaldığı aylık güncelleme ise 1,440. 2009 verilerine göre bu dengenin karşılığı bir hayli farklı: aylık 4,5 sayfa beğenisi ve 22,5 güncelleme.Kişilerdeki bu tutum değişikliği markalar cephesinde de karşılık buluyor. Kısacası markalar, kullanıcıların haber akışlarında yer alabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar – ancak paralı şekilde.

Facebook kullanıcıları daha fazla haber okuyor
Facebook geçtiğimiz Aralık ayında, haber akışı algoritmasını, medya organlarına ait makalelerin link’lerine daha fazla yer açacak şekilde, özellikle de mobil cihazlara yönelik olarak yenilemişti. Bu durum elbette Buzzfeed ve The Atlantic gibi yayıncıların trafiğini bir hayli artırdı. Facebook’un, kullanıcılara daha fazla içerik sunmak amacıyla gerçekleştirdiği bu hamle, markaların kapladığı alanların sayısını azalttı.

Kişiler sponsorlu reklamların peşinde
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Temmuz ayında yaptığı açıklamada, reklamların, kullanıcıların haber akışında yüzde 5’lik yer kapladığını söylemişti. Facebook’un, kullanıcılarının haber akışına yaptığı bu müdahale 2012 yılına dayanıyor. Yani markaların organik içeriklerinin düşüş göstermeye başladığı zamanlara…

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.