Online videolar hakkında 15 gerçek

Celtra'dan dikkat çekici istatistikler.

03.04.2013 - 14:56 | Ali Kuru

Markaların online videolar hakkında bilinmesi gereken 15 gerçek

İnternet üzerinden video izlemenin niş olduğu dönemi çoktan geride bıraktık. Öyle ki mobil içerik tüketmek artık ana akım haline geldi. Sürekli yenilen cihazların da etkisiyle online video son dönemin en dikkat çeken fenomenlerinden biri oldu.

Online videoda yaşanan bu yükseliş hiç şüphesiz dijital reklamcılık endüstrisi için büyük önem arz ediyor. Video ile birlikte gelen görüntü, ses ve hareketin reklamcılar için sıradan banner’lardan çok daha iyi etkileşim imkânı sağladığı da bir gerçek. Sorulması gereken asıl soru ise, bu büyük farkı sağlayan online videonun gelişimine devam edip etmeyeceği.

Bu soruya cevap niteliği taşıyan 15 istatistik şunlar:

 1. ABD’deki 89 milyon kişi yalnızca bugün 1.2 milyar online video seyredecek. (ComScore)
 2. 2016 yılı itibariyle online video kullanıcılarının nüfuslarını ikiye katlayarak 1.5 milyara ulaşması bekleniyor. (Cisco)
 3. ABD’de tüm markaların yalnızca yüzde 24’ü online videoları pazarlama faaliyetlerinde değerlendiriyor. (Kantar Media)
 4. Online video an itibariyle mobil trafiğin yüzde 50’sini oluştururken bazı ağlar üzerinde bu oran yüzde 69’a ulaşmış durumda. (Bytemobile Mobile Analytics Report)
 5. Tüketiciler herhangi bir online video 2 saniye içinde yüklenip başlamazsa içerikten vazgeçiyorlar. (University of Massachusetts Amherst ve Akamai Technologies)
 6. Markalara ilişkin videoların paylaşılması söz konusu olduğunda Facebook yüzde 46, e-mail yüzde 40 ve Twitter yüzde 14 pay alıyor. (Invodo)
 7. 2016’da tüm dünyadaki online video trafiği internette gerçekleşen tüketici aktivitelerinin yüzde 55’ini oluşturacak. (Cisco)
 8. Tüketicilerin yüzde 52’si ürünlere ait video izleme imkânının online alışverişlerde karar almalarına yardımcı olduğunu söylüyor. (Invodo)
 9. Mobil ve tablet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarından 3 kat daha fazla video izleme potansiyeline sahipler. (NPD)
 10. Sosyal medyada paylaşım tuşları barındıran mobil video reklamları yüzde 36 oranında daha fazla etkileşim sağlıyor. (Rhythm NewMedia) (PDF)
 11. Önümüzdeki beş yıl içerisinde online video prodüksiyonu, online reklam harcamalarının 3’te 1’ini oluşturacak. (Borrell Associates)
 12. Pazarlamacıların yüzde 76’sı sitelerine videolar eklemeyi ve bu özelliğe Facebook, Twitter ya da blog etkileşiminden daha fazla önem vermeyi planlıyor. (Social Media Examiner) (PDF)
 13. Mobil video izleyenlerin yüzde 92’si bu içeriği bir başkası ile paylaşıyor. (Invodo)
 14. Bir milyardan fazla tekil kullanıcı her ay Youtube’u ziyaret edip platform üzerinde 4 milyar saatten fazla video izliyor. (Youtube)
 15. Haftada 2 milyar video Youtube üzerinden paraya çevrilirken, her otomatik olarak paylaşılan Tweet, altı yeni Youtube sörf oturumuna sebep oluyor. (ReelSEO)

Haluk Kasarcı
(kaynak: digiday)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.