MediaCat

Markalardan YouTube’a reklam boykotu

Disney ve Nestlé gibi markalar, çocuk istismarı tartışmaları nedeniyle YouTube reklamlarını durdurdu.

Markalardan YouTube’a reklam boykotu

Geçtiğimiz günlerde Matt Watson adlı bir blogger, YouTube’daki bazı pedofillerin yorumlar üzerinden etkileşime geçtiklerini ve paylaşımlarda bulunduklarını ortaya çıkarmıştı.

Watson, YouTube’da MattsWhatItIs kanalında paylaştığı videosunda YouTube’a yeni bir hesapla giriş yapıyor, arama kısmına “bikini haul” yazıyor, insanların satın aldıkları bikinileri denedikleri videolardan herhangi birini açmasının ardından yorumlar kısmında paylaşılan zaman kodları aracılığıyla bazı kullanıcıların çocuk istismarına yol açtıklarını ortaya koyuyordu. Watson’ın incelemeleri, sağ sütundaki önerilerin de genellikle çocukların yer aldığı içeriklerden oluştuğunu, yorumlar aracılığıyla kurulan bu örtük ağda kullanıcıların birbirleriyle platform dışı paylaşımlarda da bulunduklarını gösteriyordu. Markaların YouTube’a verdikleri reklamlar da bu içeriklerle birlikte boy gösteriyor, bir başka deyişle, çocuk istismarcıları YouTube üzerinden gelir de elde ediyorlardı.

Watson’ın incelemelerinin ardından Disney, Nestlé ve Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, platformdaki reklamlarını durdurma kararı aldı.

Nestlé adına konuşan bir yetkili kararı doğrulayarak, ABD’deki tüm Nestlé şirketlerinin YouTube’daki reklamlarını durdurduğunu belirtti.

Epic Games tarafından da benzer bir açıklama geldi ve reklam ajansları aracılığıyla ulaştıkları Google ve YouTube’a söz konusu içeriklerin önlenmesi adına atılacak adımların sorulduğu belirtildi.

Disney cephesinden ise konuya ilişkin herhangi bir yorum gelmedi.

Peloton ve Grammarly gibi markalar da YouTube’un bu konuyu çözmesi gerektiğini açıklamışlardı.

YouTube ise yorumlar da dahil olmak üzere çocuk istismarına yol açan tüm içerikleri mide bulandırıcı olarak tanımlayarak, platformda bu gibi içeriklerin yer almaması konusundaki politikalarının açık olduğunu ve söz konusu hesap ve kanalların silinmesi hususunda hemen harekete geçildiğini ve yasadışı aktivitelerin otoritelere bildirildiğini açıkladı.

Google’ın video paylaşım platformu YouTube geçtiğimiz yıl çocuk hakları ihlali suçlamasıyla karşılaşmış ve ABD’li 23 sivil toplum kuruluşu platform hakkında resmî şikâyette bulunmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.