İletişimin en kesintisiz hali

Marka Takımları'nda bu ay konuğumuz Akbank.

16.03.2017 - 08:20 | Sultan Öncü Arslanoğlu

İletişimin en kesintisiz hali

1948 yılında Adana’da, bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak için kurulan Akbank’ın bankacılık gibi zor bir kategoride kendisini aileden biri gibi hissettirerek müşterisinin zihninde ve gönlünde önemli bir yer edinme başarısının ardında kuşkusuz 69 yıldır yürüttüğü kesintisiz ve güçlü iletişimi yatıyor. Akbank’ın iletişime önem veren, kriz dönemlerinde dahi iletişimini devam ettiren bir marka olduğunu söyleyen Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, markanın 2001 yılında yaşanan krizde dahi “Gerçek dostluk ömür boyu sürer” kampanyasıyla iletişimini sürdürdüğüne ve bu kampanyayla iletişim kitaplarına vaka olduğuna dikkat çekiyor. Gelin birlikte, Akbank’ın iletişimiyle başarılı bir marka olmasında önemli rol oynayan kurumsal iletişim bölümünü daha yakından tanıyalım.

Marka için etkin bir iletişim

Akbank’ta da kurumsal iletişim tek bir çatı altında toplanmış vaziyette. 11 yıldır Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü’nün liderlik ettiği bölüm, beş müdürün liderliğinde toplam 51 kişiden oluşuyor. Dijital iletişim, reklam ve pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi, basın iletişimi, iç iletişim ve itibar yönetimi, lider iletişimi ile birlikte Akbank Sanat da kurumsal iletişim ekibinin sorumluluğunda yürütülüyor.

Diğer taraftan dijital kanaldaki harcamalarını gün geçtikçe artıran marka, mecra planlamalarını daha etkin yönetebilmek için son dönemde önemli bir yapılanma değişikliğine de gitmiş. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıldan bu yana tüm offline-online medya planlama ve satınalma süreçlerini dijital iletişim bölümü altında yönetmeye başlayan ekip, bu sayede medya planlarını çok daha dijital bir bakış açısıyla şekillendirebildiklerinin altını çiziyor.

Dijitalde bir ilk

Dijital kanalda farklılığını ortaya koyabilmek için bir yandan dijital bankacılık çalışmalarını tek çatı altında toplayarak müşterilerinin ihtiyaçlarını zaman ve mekân sınırlaması olmadan karşılamayı amaçladığı Akbank Direkt’te devamlı yenilikler sunan banka, dijital iletişim alanındaki ilkleriyle de kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak dünyada Instagram Hikâye Reklamları’nı deneyen 34 marka içinde tek Türk markası olan Akbank’ın adı, şu anda Facebook ve Instagram’ın Türkiye’deki sınırlı sayıda partner reklamverenlerinin arasında geçiyor.

İletişimin en kesintisiz hali

Akbank Marka Takımı

“Kendini İyi Hissedenler Bölümü”

Akbank geçtiğimiz sene markayı daha ileriye taşımak adına Yeni Nesil Akbank projesini başlatmış ve “banka adına iyi bir şeyler yapılacaksa bunu en başta benimseyen bizler olmalıyız düşüncesiyle” projeye ilk desteği veren kurumsal iletişim ekibi işe çalışma ortamını ve iş yapış şekillerini daha yaratıcı ve keyifli hale getirmekle başlamış.

Öncelikle bölüm içi koordinasyonu daha da artırmak için her bölümden bir çalışanın yer aldığı üç marka takımı oluşturulmuş ve çalışanların işlerini yaparken göz kontağı kurabilecekleri şekilde oturmasına özenilmiş. Bu dönüşümden elden geçirilen departmanın mimarisi de nasibini almış. Tüm bu değişiklikler sonucu ekibin her bir üyesi uzmanlık alanının yanı sıra farklı disiplinlerin penceresinden bakma yetkinliğine ulaşırken, çalışma ortamı da “resmî” görünümden kurtularak yaratıcılığın daha fazla teşvik edildiği, esnek ve keyifli bir yapıya kavuşmuş. Ayrıca her bir ekip bu eğlenceli iletişim dilini sürdürmek için kendilerine özel birer isim/marka da seçmiş: A Takımı, Bees ve E-Kib.

İletişimin en kesintisiz hali“Markamız gözbebeğimiz”

Murat Göllü
Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı

Kurumsal iletişim bölümü, birbirinden üretken, yaratıcı, hayata farklı açılardan bakabilen, gündemdeki gelişmeleri yakından takip eden süper bir takım. Bölümümüz içerisindeki her bir arkadaşımız konusunda uzman.

Akbank gibi değerli ve büyük bir markanın tüm iletişim faaliyetlerini yönetebilmek motivasyonunuzu her zaman en üst seviyede tutmayı, yeniliklere ve gelişime açık olmayı gerektiriyor. Ekibimizin esnek yapısı, günün değişken dinamikleri içerisinde zamanı en doğru şekilde yönetebilmemizde büyük fayda sağlıyor. Profesyonellikten ödün vermeden, iş yaşam dengesini doğru kurabilen ekibimiz, işini severek yaparken her gün yeni bir şeyler öğreniyor, özveri ve titizlikle çalışıp gözbebeğimiz markamızı ileriye taşıyacak projeleri hayata geçiriyor.

Bir bankanın iç iletişimi ne kadar şaşırtabilir?

Akbank için iç iletişim büyük önem taşıyor. Bankada 2012’den bu yana her üç ayda bir toplanılarak bankanın üç aylık performansının anlatıldığı genel müdür Hakan Binbaşgil’in sözcülüğünde canlı yayınlar yapılıyor. Üstelik bu; bir canlı yayın aracı, bir yönetmen ve beş kamerayla gerçekleştiriliyor. Canlı yayında aynı zamanda Akbanklıların sorularına bizzat genel müdür tarafından cevap veriliyor. Oldukça şeffaf bir iletişimin hakim olduğu Akbank, bu iletişimi her sene düzenlediği Liderler Zirvesi ve benzeri etkinliklerle de pekiştirmeye gayret ediyor.

Ekip ayrıca aynı anda farklı lokasyonlarda binlerce kişiye simit dağıtmaktan tutun Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelerine yöresel lezzetler göndermeye, şehrin sosyal etkinliklerine davetiye vermeye kadar pek çok organizasyona da imza atmış. Bunların içinde, Akbank’ın marka kimliğinin bir parçası olan “kalp” simgesinden yola çıkarak hazırlanan şekerlerin, genel müdürün el yazısıyla yılbaşı sabahı tüm Akbanklıların masasına bırakılması bile var. Etkinlikler düzenlerken çalışanların isteklerine mümkün olduğunca kulak vermeye çalışan ekibin kısa vadedeki hedefiyse Pazartesi günü ve tatil dönüşleri sendromuna yönelik motivasyon çalışmaları gerçekleştirebilmek.

Diğer taraftan iş-yaşam dengesini sağlamaya yönelik küçük molalar da veriliyor. Her Cuma saat 16:00’dan sonra happy hour hareketini başlatan ekip, böylece çalışma ortamına kazandırılan sosyalleşme masalarında özel sunumlarla çalışanların keyifli vakit geçirmesini sağlıyor.

*Giriş Görseli Soldan Sağa: Dijital İletişim Müdürü Evrim Soner, Halkla İlişkiler Müdürü Elçin Bür, Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Basın İlişkileri ve İç İletişim Müdürü Nazlı Candan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.