Marka engagement endeksi

Facebook fanlarınız ne kadar faal?

14.02.2013 - 16:13 | MediaCat

Marka engagement endeksi

Sosyal medyanın hakim iletişim araçlarından birine dönüştüğü bugünlerde, markalar engagement için daha proaktif bir tutum içinde. Müşterilerin markalarla interaktivite sağlayıp, diyaloğa girebilmesi için sosyal medya biçilmiş kaftan. Bu noktada markalar, müşterilerini sosyal medyada dinleyerek ve içerik üretimine dahil ederek onlarla kurduğu bağı güçlendirme gayretinde.

Müşteriler ise beğenme, paylaşım ve yorum gibi özellikleri sayesinde Facebook üzerinden fanı oldukları markalarla etkileşime geçiyor ve uygulamaları çevrelerine yayan marka elçilerine dönüşüyor.

socialbakers, bu gerçekten yola çıkarak markaların 2012 yılında Facebook’taki performansını değerlendirdi ve engagement skoru en yüksek markaların bır listesini çıkardı. socialbakers taramasında, Facebook’taki fan sayıları, beğenme, yorum ve paylaşım sayıları hesaba katıldı ve ilginç sonuçlara ulaşıldı.

TARAMA YÖNTEMİ

Belirli bir formül ve kritere dayandırılarak gerçekleştirilen tarama ile markaların engagement skorlarına ulaşıldı. Fan sayısı 100 binin üzerinde olan markaların dikkate alındığı tarama Aralık ayında gerçekleştirildi.

Aralık ayı içinde belirlenen bir günde, markaların Facebook sayfalarındaki beğeni, yorum ve paylaşılma rakamları toplandı ve o gün içerisinde marka sayfasında kayıtlı olan toplam fan sayısına bölündü. Sonrasında, çıkan oran 100 ile çarpılarak yüzdesel bir skor elde edildi.

AUDI, ENGAGEMENT SKORU EN YÜKSEK MARKA

100 binin üzerinde fana sahip olan markalar arasında Audi Türkiye diğer markaları geride bırakarak Engagement Endeksinde ilk sırada yer aldı. Yüzde 1,5’lik skorla yüzde 1 değerinin üstüne çıkan tek marka olan Audi Türkiye’yi, Facebook üzerinde duyurduğu lazer ameliyatında yüzde 50 indirim kampanyasıyla dikkat çeken Dünyagöz Hastanesi takip etti.

2012’de Türkiye’de ilk kez bir yerli ünlüyü, Cansu Dere’yi reklam yüzü olarak seçen L’Oréal Paris sıralamada üçüncü olurken, Türkiye’de oyun konsolu satışlarının yüzde 91’ine (GfK verilerine göre) sahip olan Play Station dördüncü sırada yer aldı.

Son dönemde reklam filmlerinde Çetin Tekindor, Hadise ve İbrahim Kutluay’ın rol aldığı Nestle Türkiye ise müşteri bağlılığı skoru en yüksek beşinci marka oldu.

EN YÜKSEK FAN SAYISI TURKCELL’DE

Son dönemlerde Gangnam Style kampanyasıyla sosyal medyada büyük ses getiren Turkcell, iki milyonun üzerinde takipçisiyle 2012 Aralık’ta Facebook’ta fan sayısı en yüksek marka.

Sosyal Paket uygulamasıyla Facebook, Twitter ve Foursquare platformlarını çok uygun fiyatlarla müşterilerine ulaştıran bir diğer GSM operatörü Avea ise ikinci sırada.

2012 yılında, hem Anneler hem de Babalar Günü’ne yönelik olarak VW ve ebeveynleriyle ilişkili hikâyelerini Facebook’ta paylaşan 15 kişiye sürpriz hediyeler dağıtan VW Türkiye, fan sayısı sıralamasında üçüncülüğü elde ediyor.

Ipsos’un MediaCat için hazırladığı Lovemarks araştırmasında son beş senedir en çok sevilen cep telefonu markası seçilen Nokia ise VW’in ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Facebook’ta fan sayısı en yüksek 10 marka arasında Garanti Bankası ve Akbank sırasıyla beşinci ve altıncı olurken, bu iki bankayı e-ticaret siteleri Markafoni ve Trendyol takip ediyor. Facebook’taki alışveriş uygulamasını kendi sitesine yönlendiren ve yeni lansmanlarını takipçileriyle anlık olarak paylaşan OXXO ise en yüksek fan sayısına sahip olan giyim firması konumunda. Sıralamada dokuzuncu olan OXXO’yu 1 milyonun üzerinde fana sahip bir diğer marka Teknosa takip ediyor.

 

Anıl Telcioğlu

(Yazının tamamını MediaCat Şubat sayısında okuyabilirsiniz.)