Mark Zuckerberg için kritik oylama

Zuckerberg'in yönetim kurulu başkanlığını bırakması talebinin Facebook'un yıllık genel kurulunda oylanması bekleniyor.

30.05.2019 - 14:15 | Sencer Uçar

Facebook’un bugün gerçekleşecek yıllık genel kurulunda, Facebook CEO’su Yönetim Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakması talebiyle bir oylama gerçekleşmesi bekleniyor.

Sosyal medya devinin hem yönetim hem de icra kurullarının liderliğini üstlenen Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığından ayrılmasını isteyenler, Zuckerberg‘in bu görevdense şirketin işleyişine odaklanması gerektiğini savunuyor.

Şirket hisselerinin yüzde 60’ını elinde bulunduran Zuckerberg’in oylamayı kaybetmemesine kesin gözüyle bakılırken, diğer hissedarların ne kadarının bu öneriyi destekleyeceği ise Zuckerberg’in liderliğine dair inancın bir göstergesi olacak.

Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığını bırakması gerektiği düşüncesindeki Trillium Yatırım Yönetimi Başkan Yardımcısı Jonas Kron, Facebook’ta 7 milyon dolar hissesi bulunan şirketinin, yüzlerce milyon dolarlık hisselere sahip diğer şirketlerle de işbirliği yaptığını belirterek, “Dünyanın en yüksek profilli şirketlerinden birinde iki tam zamanlı işi yürütüyor. Sadece CEO olmaya odaklanıp bağımsız bir yönetim kurulu başkanının görev yapmasına izin verse çok daha iyi olur.” açıklamasında bulundu. Kurucunun yönetim kurulu başkanı olmadığı şirketlere Microsoft ve Alphabet örneklerini veren Kron, “Kolay bir adım olmadığının farkındayım ama hem kendisinin hem de hissedarlarının iyiliğine olacak.” dedi.

Bu ay Facebook’un eski güvenlik birimi başkanı Alex Stamos da Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığını bırakması çağrısında bulunmuştu. Stamos’un, “Elinde çok fazla güç bulunduğuna dair meşru bir argüman var” dediği Zuckerberg ise görevde kalmasını, “Dünyada eşi benzeri olmayan Facebook gibi bir şeyi kurduğunuzda işleri berbat edeceğiniz zamanlar olacaktır. İnsanların bizi sorumlu tutması gereken şey, hatalarımızdan öğrenip öğrenmediğimiz.” sözleriyle savunmuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.