MediaCat

Lüks tüketim markalarının ikilemi

Bain & Company ve Altagamma, “Küresel Lüks Tüketim Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı.

Bain & Company ve İtalyan lüks tüketim üreticilerinin sektörel birliği Altagamma, değişen lüks tüketim alışkanlıklarının mercek altına alındığı Küresel Lüks Tüketim Araştırması’nın 2023 sonuçlarını paylaştı.

Araştırma sonuçlarına göre, jeopolitik ve ekonomik çalkantılara rağmen büyümesini sürdüren pazarın büyüklüğü 1,5 trilyon euro’yu aştı. Turizmin hareketlenmesi ve lüks seyahatlerin yeniden canlanması büyümenin en önemli katalizörleri olarak yorumlandı.

Bain & Company ve Altagamma’nın araştırması, somut ürünler yerine deneyimsel tekliflerin tercih edilmesi eğiliminin devam ettiğini vurguluyor. Araştırma verileri, turizm sektöründeki toparlanmanın ve sürükleyici deneyimlere yönelik artan talebin etkisiyle konaklama, gurme yemek ve fine-dining sektörlerindeki istikrarlı büyümeye de işaret ediyor. Araştırmada ayrıca, geleneksel gemi seyahati konseptini aşan daha küçük, samimi lüks gemi seyahatlerine duyulan ilginin arttığı, özel jet ve yatlara talepte de büyüme gözlendiği belirtiliyor.

Raporun öne çıkardığı üç çıktı şöyle sıralanıyor:

  • Turizmdeki canlanma ve lüks deneyimlere duyulan istek istikrarlı büyümeyi kolaylaştırıyor.
  • Kişisel lüks tüketim markaları makroekonomik baskılar, azalan tüketici talebi ve bölünmüş stratejiler nedeniyle kriz durumu yaşıyor.
  • Markaların artan rekabetle birlikte geçerliliklerini korumak için değer önerilerini yeniden düşünmeleri gerekiyor.

Kişisel lüks tüketim pazarında gerileme

Kişisel lüks tüketim pazarının 2024’ün ilk çeyreğinde hafif bir düşüş yaşadığını gösteren araştırmada, bu alanda büyümenin yolunun lüks markaların tüketicilerin gözünde fiyat-değer denklemini korurken artan fiyatları ele alma becerisinden geçtiği ifade ediliyor.

Bain & Company Ortağı ve raporun baş yazarı Claudia D’Arpizio, konuyu şöyle değerlendiriyor: “Sektörde dirilme ve dayanıklılıktan daha fazla söz edilirken lüks markalar, tüketicilerle aralarındaki güven ve bağlantıya öncelik vererek değer önerilerini oluşturma biçimlerini yeniden düşünmeli. Birçok şirket, makroekonomik baskıların ve kutuplaşmış bir müşteri tabanının yön verdiği anlık bir krizden geçiyor. Bu durum, markaları için yeni bir yol belirlemek ve müşterileriyle daha kişisel bir bağ kurmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Amaç ve sevgi kavramları, rekabetin giderek arttığı bu pazar ortamında başarılı olan markalar için yol gösterici olacak.”

Kuşaklara göre değişen iletişim stratejisi

Araştırmaya göre, artan işsizlik seviyeleri ve zayıflayan gelecek beklentileriyle karşı karşıya kalan genç nesiller lüks ürünlere yönelik harcamalarını erteliyor. Bu sırada, X Kuşağı ve Baby Boomer’lar birikmiş servetlerinin tadını çıkarmaya devam ediyor ve lüks markaların dikkatini çekerek harcamalarını artırıyorlar. Bu durum, en üst tüketici katmanında süregelen büyümeyi tamamlıyor.

Birçok marka bu ikilem karşısında iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor: bir yandan büyük ölçekli birebir etkinliklere ağırlık vererek üst düzey müşterilere odaklanırken, diğer yandan spor da dahil olmak üzere yeni bölgelerde etkileşime girerek erişim alanlarını genişletmek için yatırım yapıyor. Spor uzun zamandır lüks ürünler için bir markalaşma fırsatı olarak görülüyordu ancak markalar padel, yarış ve futbol gibi eskiden öncelik vermedikleri sporlara odaklanarak erişim alanlarını genişletiyor. Bu markalaşma fırsatları markalara yeni kitlelere ulaşmak için platform sağladığı gibi, mevcut müşterilerle yeni yollardan etkileşim kurma yolları da sunuyor.

Araştırma raporunda son olarak, “Belirsiz zamanlarda yol almaya devam eden markaların, büyümeyi sağlayan unsurlara yatırım yapmaları, temel iş unsurlarını korumaları, karar alma süreçlerinde çevikliklerini korumaları ve verimlilikleri ile pazar talebini karşılama güçlerini garanti altına almak için stok yönetimini optimize etmeleri gerekecek” değerlendirmesinde bulunuluyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.