MediaCat

LIONS Yaratıcılık Raporu yayınlandı

Raporun 2023 edisyonunda Cannes Lions başarısına göre reklamveren/ajans sıralamaları, kazanan çalışmaların işaret ettiği trendler, jüri üyeleri ve ödüllü yaratıcılardan görüşler yer alıyor.

Cannes Lions'ta 6 kategoride kazananlar belli oldu

LIONS tarafından her yıl yayınlanan ve etkili yaratıcılığın global ölçütü haline gelen LIONS Yaratıcılık Raporu’nun 2023 edisyonu paylaşıldı. Markaya Dönüş, Büyümeye Devam, Topluluk Öncelikli Yaratıcılık, Yapay Zekâ ile Sıfırlama ve Geleceği Yakalama olmak üzere beş temaya ayrılan ve The Work aracılığıyla ücretsiz olarak erişime açılan raporda, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nde en yüksek başarıyı elde eden reklamveren ve ajansların yanı sıra kazanan çalışmaların işaret ettiği trendler de LIONS jürileri ve ödüllü yaratıcılarla birlikte masaya yatırıldı.

Apple, üç Grand Prix ve şimdiye kadarki en yüksek ödül sayısı olan 26 Aslan’ı evine götürerek Yılın Yaratıcı Markası sıralamasında ilk kez zirveye yerleşti. Raporun Markaya Dönüş bölümünde Apple’ın yarışmadaki performansı ve yaratıcı çalışmalarında ürün özelliklerini göstermeye yönelik stratejisine üç sayfa ayrıldı. Apple’ın pazarlama iletişiminden sorumlu başkan yardımcısı Tor Myhren markanın başarısını, “Apple her zaman tutkulu ve yaratıcı insanların dünyayı daha iyi hale getirebileceğine inandı. Etrafımda böyle insanlar olduğu için şanslıyım ve Apple’ı dünyanın en yaratıcı ve ilham verici şirketi haline getirme çabamız sırasında ortaya koydukları fikirlere hayranlık duyuyorum” sözleriyle değerlendirdi.

Yılın Yaratıcı Markası sıralamasında Heinz ilk kez ilk 10’a girerken, Microsoft ve Uruguay merkezli çokuluslu çevrimiçi yemek dağıtım hizmeti PedidosYa da ilk 10’da yer aldı.

Cannes Lions’ta bu yıl GUT Yılın Bağımsız Network’ü ödülüne layık görülürken, Buenos Aires ofisi de Yılın Ajansı ve Yılın Bağımsız Ajansı ödüllerinin sahibi oldu. Bu süreçte kârlarının iki katına çıktığını bildiren GUT’ın kreatif başkanı ve kurucu ortağı Anselmo Ramos, “Umarız dışarıdaki tüm bağımsız ajanslara büyük hayaller kurmaları için ilham verebiliriz. Hedefinizi yüksek tutun, neyi savunduğunuzu bilin ve mümkün olan en iyi yeteneklerle çalışın” dedi.

DDB Worldwide ilk kez Yılın Network’ü ödülünü kazanırken, DDB Worldwide CEO’su Marty O’Halloran, “Yaratıcılığa öncelik veren ve onu iş dünyasının başlıca gücü haline getirenler sektörde fark yaratmaya öncülük edeceklerdir” yorumunda bulundu.

LIONS CEO’su Simon Cook ise raporu şu sözlerle değerlendirdi: “Bu raporda belirlenen sıralamalar, temalar, trendler ve içgörüler sektörümüzü ileriye taşıyacak. Yaratıcılık dünyanın her yerindeki şirketleri büyütme gücüne sahip ve LIONS 70 yıldır yaratıcı mükemmelliği ve etkililiği savunuyor. 2023 de bir istisna değildi. Ezber bozan yaratıcılığın kutlandığı Titanium Lions’da ödül alan dört proje Çin, ABD, Avustralya ve Polonya’dan geldi. Lions genelinde Nijerya ve Ermenistan’dan da ilk kez kazananlar gördük.”

Rapordaki bir diğer ilgi çekici çıktı da 2022’deki yüzde 3,7’lik orana kıyasla 2023’teki tüm başvuruların yüzde 7,3’ünün sinopsislerinde yapay zekâdan bahsedilmiş olmasıydı. Yapay zekâdan yararlanan kampanyaların sayısının bir yılda iki katına çıkmış olması, panelleri domine eden bu gündemin pratikte de sektöre hızla entegre olduğunun göstergesi niteliğinde.

LIONS Yaratıcılık Raporu 2023’ü buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.