MediaCat

LinkedIn mentorluk uygulamasını test ediyor

Kariyerinde yol gösterene ihtiyaç duyanlar için güzel bir gelişme.

LinkedIn mentorluk uygulamasını test ediyor

LinkedIn, kariyerinde bir yol göstericiye ihtiyaç duyan kullanıcılar ile liderleri bir araya getirmeyi amaçlayan yeni bir uygulamayı denemeye koyuluyor.

Mentorluk, her iki taraf için de kariyer geliştirme açısından büyük önem taşıyor. Dahası, çoğu kişi yola sağlıklı bir mentorluk ilişkisine sahip olmaksızın devam etmek zorunda. Buna bağlı olarak da çoğu çalışan, kariyerlerinde ilerlemek adına bir mentor bulma arayışlarını şirketleri dışında sürdürüyor. LinkedIn ise bu sorunun çözümünün kullanıcı aktivitelerinin gözlemlenmesinde bulunabileceğini düşünüyor.

LinkedIn ürün yönetimi direktörü Hari Srinivasan, kariyer tavsiyesi almak adına insanların önce şirket içinden insanlarla diyalog kurduğunu, şirkette geçirilen sürelerin azalması ile birlikte danışılacak insan bulmanın da zorlaştığını belirtiyor. LinkedIn’in analizlerine göre ise üst düzey liderlerin yüzde 89’u tavsiye verme konusuna sıcak bakıyor. Tavsiye almak isteyenler arasında bir mentor ile en çok konuşulmak istenen konular arasında ise kariyer opsiyonlarının keşfedilmesi yer alıyor.

İnsanlar arasındaki kopukluğu giderme niyetindeki LinkedIn, denemeye başladığı ücretsiz yeni hizmeti aracılığıyla liderler ile akıl hocasına ihtiyaç duyan kullanıcıları eşleştiriyor. LinkedIn üyeleri, hem masaüstü hem de mobil aracılığı ile ulaşabilecekleri bu yeni hizmete danışan ya da danışman olarak kayıt olabilecekler. Okul, sektör ya da bölge gibi parametrelerin girilmesinin ardından, kullanıcılar, iş arama ya da kariyer geliştirme gibi seçenekler aracılığı ile ne üzerine danışmanlığa ihtiyaç duyduklarını seçecekler. Tercihlerin girilmesinin ardından, LinkedIn’in eşleştirme algoritması aracılığı ile kişi önerileri sunulacak. Hem mentor hem de danışan açısından eşleşmenin sağlanması durumunda da kullanıcılar LinkedIn üzerinden haberleşebilecek.

LinkedIn’in bu yeni özelliği geniş kitleler ile hemen buluşmayacak. İlk etapta sınırlı sayıda kullanıcının faydalanabileceği özelliğin, bir süre denenmesinin ardından yaz sonunda tüm üyelerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.