Liderlerden mesaj var

Toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen şirket yöneticilerinin mesajları.

08.03.2016 - 14:13 | MediaCat

Liderlerden mesaj var

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından 20 Eylül 2014 tarihinde lanse edilen toplumsal cinsiyet eşitliği dayanışma hareketi HeForShe, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında her yaştan bireyin sürece katıldığı ve değişimin savunucuları olarak faaliyet gösterdiği sistematik bir yaklaşım ve hedefe yönelik bir platform sunuyor.

Tüm bireyleri kadın hareketine katkıda bulunmaya ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda tüm insanlığa hizmet edecek ortak bir vizyon oluşturmaya ve geliştirmeye davet eden HeForShe’nin gözüpek bir amacı var: 2030 yılına dek toplumsal cinsiyet eşitliğini elde edebilmek. Bu hedefe yönelik ilerlemeleri hızlandırabilmek adına HeForShe, Davos 2015 buluşmasında IMPACT 10x10x10 isimli pilot programını başlattı.

ETKİ (IMPACT) 10x10x10, dünya çapında 10 devlet başkanı, 10 üniversite ve 10 şirket liderini bir araya getirerek, her birini kendi münferit operasyon sahasında yapısal ve kültürel değişimleri yaratacak örnek uygulamalar sergilemeye teşvik ediyor. Programın Küresel Kurumsal Etki Şampiyonları, kampanyaya katıldıkları günden bu yana toplumsal cinsiyet eşitliğini kurumsal bir öncelik haline getirdi. Fortune 500 listesinde de yer alan 10 Küresel Etki Şampiyonu şirket arasında AccorHotels, Barclays, Koç Holding, McKinsey & Company, PricewaterhouseCoopers, Schneider Electric, Tupperware Brands, Twitter, Unilever ve Vodafone bulunuyor.

Küresel Kurumsal Etki Şampiyonu şirketlerin Türkiye yöneticilerinin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hepimize birer mesajı var.

Liderlerden mesaj varMurat Kadaifçioğlu
AccorHotels Türkiye COO

Toplumsal cinsiyet eşitliği tüm insanlığa yarar sağlayacak temel bir ilke. AccorHotels grubu olarak inancımız, kadınların ve erkeklerin tüm ekonomik, siyasal ve sosyal haklardan eşit olarak yararlanmaları gerektiği. Bunu sağlayabilmek için, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik eylemlerin sadece kadınlar tarafından, kadınlar için değil; aynı zamanda erkekler tarafından erkekler için de yürütülmesi gerekiyor.

Grubumuz, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için oyunun kurallarını değiştiren HeForShe dayanışma hareketine adanmış bir şirkettir.

Liderlerden mesaj varÖzgür Tanrıkulu
McKinsey&Company Kıdemlı Ortak ve Ülke Direktörü

Kadınların başarıları önündeki engelleri kaldırmak, çalıştığımız her şirkette istisnasız olarak gördüğümüz stratejik ve öncelikli bir ihtiyaç. Bunu başarmak için de liderlerin iddialı hedefler koymasına ve somut aksiyonlar almasına ihtiyacımız var.

Biz HeForShe küresel taahhütlerimizi takip ederek “Türkiye’de kadının iş hayatındaki yeri” konulu bir araştırma başlattık. Şirketimiz içinde de eğitimler ile esnek çalışma programları hayata geçirdik ve yeni mezun işe alımlarımızda kadın oranında yarıdan fazlaya ulaştık.

Liderlerden mesaj varHaluk Yalçın
PwC Türkiye Başkanı

Türkiye’de ve dünyada gerçek ve sürekli başarıyı ve bizleri geleceğe taşıyacak değişimi yakalamak adına, kadın erkek farkı gözetmeksizin herkesin potansiyelini tam anlamıyla hayata geçirmesi gereken bir dönemdeyiz.

PwC’da biz, çok değişik özelliklere ve bambaşka bakış açılarına sahip insanlar bir arada ortak bir amaç için çalıştığımızda müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için ne kadar yüksek bir değer yaratabildiğimizi görüyoruz.

PwC bireyleri olarak HeForShe girişimini, çeşitliliği ve kapsayıcılığı teşvik etmek ve cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak için tüm gücümüzü kullanacağız.

Herkes ortak geleceğe, eşitliğe inansın ve destek versin, gerisi çok kolay gelecektir.

Liderlerden mesaj varBora Tuncer
Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı

Türkiye’de istatistikler, maalesef eğitim ve istihdam konularında toplumsal cinsiyet ayrımcılığına işaret ediyor. Özellikle çalışma yaşamında sayıları az olduğu için kadınların, özgün becerileri ile sağlayabileceği katkılardan mahrum kalıyoruz.

Schneider Electric’te biz, yetenekli kadınlara erişerek onların gelişimlerine katkıda bulunmayı işimiz için bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu amaçla HeForShe dayanışma hareketine katıldık. Çünkü biz, ancak erkek çalışanlarımızın da toplumsal cinsiyet eşitliğini kadınlarla omuz omuza savunarak bu dönüşümün destekçisi oldukları takdirde gelişme kaydedebileceğimize inanıyoruz.

Liderlerden mesaj varYaprak Erdavran
Tupperware Türkiye Genel Müdürü

HeForShe kampanyası, kadın çalışanların çoğunlukta olduğu Tupperware Markalar Topluluğu için ayrı bir önem taşıyor. Yönetim kurulumuzun yüzde 40’ı, yeni istihdam edilen personelimizin yüzde 61’i kadınlardan oluşuyor.

Toplumsal gelişimimizin yolunun toplumsal cinsiyet eşitliğinden geçtiğine yürekten inanıyoruz. Kadınlar toplumsal hayatın her alanında aktif olarak rol alabilmeli ve kadınların toplumsal kaynaklara, eğitim ve öğretim imkânlarına eşit erişimlerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Liderlerden mesaj varMehmet Altınok
Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran CEO

Unilever olarak, cinsiyetin de dahil olduğu tüm çeşitlilikleri keşfedip; bunlara önem veren, olası önyargıların farkına varan ve ortadan kaldıran ve bu sayede tüm çalışanlarımızın potansiyellerine ulaşmasını sağlayan bir çalışma ortamı yaratmak için çalışıyoruz.

HeForShe dayanışma hareketi çerçevesinde, tüm değer zincirimizde kadınların becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programlarına erişim fırsatlarını arttırmayı taahhüt ettik. Bunun yanı sıra yönetimin cinsiyet eşitliğine odaklandığı bir organizasyon olarak, faaliyet gösterdiğimiz tüm sahalarda kadınlar için güvenli çalışma ortamı sağlayabilmek için çalışmalarımız sürüyor.

Liderlerden mesaj varGökhan Öğüt
Vodafone Türkiye CEO

Toplumsal cinsiyet eşitliği günümüzde her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Biz de Türkiye Vodafone Vakfı altında başlattığımız ve 600 binden fazla kadına ulaşan Vodafone Önce Kadın programıyla mobil iletişim teknolojilerinin gücünü, kadınların ekonomik ve sosyal hayata tam katılımlarını desteklemek için kullanıyoruz. Kurumsal çeşitliliğe önem veriyor ve kadın çalışan oranımızı sektör ortalaması olan yüzde 23’ün üzerinde tutmaya özen gösteriyoruz. Bugün kadın çalışan oranımız yüzde 41.

Vodafone olarak desteklediğimiz HeForShe dayanışma hareketiyle de tüm bireyleri toplumsal cinsiyet eşitliği için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.