MediaCat

Liderle birlikte yükselmek

Yeni kitabı Yetkisiz Liderlik’te büyük bir bolluk ve fırsatlar döneminde yaşadığımıza fakat bu gelişmelerin yıkıcı değişikliklere yol açtığına dikkat çeken Keith Ferrazzi’ye göre, “Çalışma tarzımızı değiştirmenin zamanı çoktan geldi de geçiyor.”

Liderle birlikte yükselmek

Yeni kitabı Yetkisiz Liderlik’te insanlık tarihinin hiç görülmemiş boyutta büyük bolluklar ve fırsatlar sunan bir döneminde yaşadığımıza fakat bu gelişmelerin yıkıcı değişikliklere yol açan bir fırtınayı da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Keith Ferrazzi’ye göre bilim alanında soluk kesici ilerlemeler ve her yerden fışkıran teknolojik yenilikler yaşamlarımızı daha iyi ve daha kolay hâle getiriyor.

Oysa Ferrazzi’nin deneyimlerine göre, bu dönüşümün ortasında, tepe yöneticiler de müdürler de ön saf çalışanları da aynı şekilde çalışma arkadaşlarıyla aralarındaki üretken olmayan ilişkilerden sızlanıyorlar. “Çalışma tarzımızı değiştirmenin zamanı çoktan geldi de geçiyor” diyor Ferrazzi. “İlerleyen teknoloji bu değişikliği acil bir zorunluluk hâline getirdi.”

Yetki beklemeyin

Ferrazzi, kitabında liderlik kavramının yeni baştan tanımlandığına dikkat çekiyor. İnsanların ya konumları ya da güçleri sayesinde lider olmaları düşüncesine meydan okunduğunu, bunun yerine liderlerden uzmanlıkları, vizyonları ve kendi yetileriyle ekiplerinin performans ve adanmışlıklarını yükseltmelerinin beklendiğini söylüyor.

Ferrazzi bunu başarmak için “birlikte yükselmek” gerektiğini ifade ediyor. Yazar birlikte yükselme kavramını akıcı ortaklıklar ve kendiliğinden organize olabilen ekipler aracılığıyla, işbirliğine dayalı yöntemlerle, misyon odaklı bir problem çözme yaklaşımı olarak tarif ediyor. Bir ya da birkaç çalışma arkadaşıyla birlikte yükselme sürecine girildiğinde amaçlanan, bir ekip kurmaktır. Bu ekibin üyelerinin samimi geribildirim ve karşılıklı hesap verebilirlik temelinde birlikte sıkı yaratıcılık ilişkileri içine girmeler amaçlanır.

Ekibinizi belirleyin

Yazar, kitabında birlikte yükselmeyi sağlamak için sekiz kural ortaya koyuyor. Bunların ilki ekibimizi belirlemek. Ferrazzi’ye göre kurum içi ayak oyunlarından kurtulmanın çaresi, kendi yarattığınız ekibe liderlik etmekte ve her hedef, proje veya misyonunuz için resmî ekip üyelerinizden çok daha geniş bir çevreye liderlik etmekten sorumlu olduğunuz gerçeğinin bilincine varmakta yatıyor. Ferrazzi, başkalarını ekibinize katmak ve bağlantılar kurmak için “Başkalarını beklemeyin, ilk adımı her zaman siz atın” tavsiyesinde bulunuyor.

Her şeyin size bağlı olduğunu unutmayın

Ferrazzi’ye göre yetkisiz liderlik etmenin ikinci adımı her şeyin size bağlı olduğunu kabul etmek. Yazara göre bir organizasyonda hangi statüde olursanız olsun, lider olmanın yolu, fiilen liderlik yapmaya başlamaktan geçiyor. İşi almadan önce liderlik yapmaya başlamak bir gereklilik ve bunu tercih etmek tamamen sizin elinizde.

Ekiptekilerden izin alın

Meselenin Ferrazzi’nin altını çizdiği bir başka yönü daha var. Takım arkadaşlarımızın zamanlarını, enerjilerini, kaynaklarını ve bilgilerini bizimle paylaşmaya değer görmelerine ihtiyaç duyuyoruz. Ferrazzi, ekip üyelerini yanımıza çekme ve bağlılıklarına devamlılık kazandırma yeteneğinin liderler arasında belki de en yaygın şekilde değeri küçümsenen yetenek olduğunu söylüyor. Yazara göre bunun nedeniyse, değişime ve birbirimize karşı pek açık olmamamız ve bu yolda çok zor ilerleme kaydetmemiz.

Ferrazzi’nin çevremizdekileri birlikte yükselmeye hazırlama formülü “faydalı ol ve paylaş” anlayışıyla başlıyor. Bu iki kavramı bir DNA sarmalının iki koluna benzeten Ferrazzi; “Faydalı olmak, cömertlikle yönetmektir. Paylaşmak, kendini açmak ve insanlarla gerçek bağlantılar ve ilişki bağları kurmaktır” diyor.

İşbirliğine açık ortaklıklar kurun

Ferrazzi’ye göre dönüştürücü sonuçlar elde etmek için üç şeye ihtiyaç var: kökten kapsayıcılık, cesur girdiler ve çeviklik. Bunları elde etmenin yoluysa birlikte yükselten bir işbirliği. Bu işbirliği, herkesin sonuçların nasıl üretileceğini daha derin, bütünsel bir şekilde kavramasını sağlayarak bir “birlikte yaratma” olanağı sağlar.

Ferrazzi’ye göre, unvanınız veya projeniz ne olursa olsun, lider olarak size düşen, yetki sahibi olmadan daha çok kişiyi sürece çekmek; daha kapsamlı, sonuç üzerinde daha etkili fikirler üretilmesini sağlamak ve işleri daha hızlı yürütmenin yollarını bulmak.

Birbirinizi geliştirin

Ferrazzi, yeni çalışma kurallarına göre iş arkadaşlarımızla yeni bir sözleşmemiz olduğunu; bunun için hem bizim onlara açıkyürekli geribildirim borçlu olduğumuzu hem de onlardan geribildirim almaya ihtiyacımız olduğunu belirtiyor: “Her birimiz ekip üyelerimize koçluk yapma ve onları geliştirme sorumluluğunu üstlenmeli, ayrıca onlardan kendimiz için koçluk desteği talep etmeliyiz. Günümüz dünyasında, eğer bir ekip arkadaşımızın geride kaldığını görüp de ona geribildirim vermekten kaçınırsak, bu, sabotaja eşdeğer bir hareket olur.”

Övün ve kutlayın

Yetkiye başvurmadan liderlik ederken ekip arkadaşlarımıza onların savunucusu ve teşvikçisi olarak hizmette bulunmanın en faydalı sorumluluklarımızdan biri olduğu görüşünde Ferrazzi. Övgü ve kutlamanın, ilgi gösterme ve hesap verebilirliğin temel unsurları olduğunu altını çizerek belirtiyor. Birine övgülerimizi ve tebriklerimizi iletirsek, birlikte geçireceğimiz zor günlerin daha yönetilebilir hâle geleceğini de ekliyor yazar.

Kabilenizi de kendinizle birlikte yükseltin

Ekibinize liderlik ederken her bir takım arkadaşınıza, birbirlerinin kapasitesini en üst düzeye çıkarmaktan sorumlu olduklarını anımsatmalısınız diyor Ferrazzi. Bunun, birbirimizin güçlü yönlerini desteklemeyi ve zayıf yönlerimiz konusunda birbirimize koçluk yapmayı gerektirdiğini de ekliyor ve şöyle diyor: “Komutanın kahraman liderin eline bırakıldığı eski model hiçbir zaman çok gerçekçi olmadığı gibi, artık ömrünü çoktan doldurmuştur. Ekip, ekibe hizmet etmelidir, liderin rolü de birlikte yükselmenin önünü açmaktır.”

Bir hareket başlatın

Ferrazzi kitabında birlikte yükselmenin dünya çapında bir hareket hâline geleceğine yürekten inandığını söylüyor. “Öyle de olmak zorunda çünkü yeni çalışma hayatı bunu talep ediyor” diyor. Ona göre, her geçen gün hiyerarşilerin etkisi zayıfladıkça, birlikte yükselmenin önemi artıyor ve hem yetkili hem yetkisiz liderlerin sayısı artıyor.

Ferrazzi’nin kitabı, birlikte yükselme alışkanlıklarımızın iş ilişkilerimizi dönüşüme uğratırken, doğal olarak hayatımızın geri kalanına da yayılacağı düşüncesini işliyor. Ferrazzi, “Birbirimize, karşılıklı gelişme ve güçlenmemize yardımcı olmak amacıyla farklı görüşleri daha kapsamlı bir şekilde, daha zengin bir işbirliğiyle, daha büyük bir açıkyüreklilik ve şeffaflıkla kucaklayan birlikte yükselme ilkeleri, hepimize, hayatımızın her alanında kendi gerçeğimizi yaşamak için yeni yollar sunuyor” diyor ve yetkisiz liderlik düşüncesinin anafikrini Antropolog Margaret Mead’den bir alıntıyla özetliyor: “Hiç şüpheniz olmasın, küçük bir iyi düşünen, kararlı yurttaşlar topluluğu dünyayı değiştirebilir. Gerçekten de hep böyle olmuştur.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.