MediaCat

Küresel reklam harcamaları 771 milyar dolara ulaştı

WARC, 2021 verileri ve 2022 öngörülerini içeren yeni Global Reklam Trendleri raporunu paylaştı.

Küresel reklam harcamaları 771 milyar dolara ulaştı

WARC, 100 farklı pazardaki reklam harcaması analizleri sonucunda sektördeki küresel çaplı trendleri ortaya koyduğu “Global Advertising Trends: Where is the money going?” raporunun çıktılarını kamuoyuyla paylaştı.

2021/22 veri ve tahminlerini içeren rapora göre, küresel reklam pazarı Covid-19’un etkilerinden büyük ölçüde arınmış gibi görünüyor. Küresel reklam harcamaları bu yıl yüzde 23,8 artarak 771 milyar dolara ulaşmış durumda ki bu, WARC’ın 40 yıllık analizlerindeki en güçlü büyümeye işaret ediyor.

WARC, topladığı veriler ışığında küresel reklam yatırımlarının 2022’de yüzde 12,5 ve 2023’te yüzde 8,3 artmasını bekliyor. Şirket, bu büyümeye e-ticaret platformlarının öncülük edeceğini ifade ediyor. Rapora göre, küresel reklam ticareti pazarının değeri de 2025’e kadar 1 trilyon dolara ulaşabilir. Bu pazarın yarısından fazlasının sahibi ise Meta, Alphabet ve Amazon.

Sosyal medyada en büyük yatırım artışı TikTok’a

WARC’un rapor için gerçekleştirdiği anket çalışması, reklam profesyonellerinin yüzde 66’sının Tiktok’ta, yüzde 61’inin YouTube’da, yüzde 60’ının Instagram’da ve yüzde 57’sinin Google’da görünecek reklamlara daha yüksek harcamalar yapmayı planladığını gösteriyor. 2022 global medya harcamaları tahminlerini yansıtan grafiğe bakıldığında ise en yüksek payı online video’nun, en düşük payı basılı yayınların aldığı görülüyor.

Toparlanmanın en yavaş olduğu sektörler turizm ve ulaşım

Şu anda tüm sektörlerin 2022’de pandemiden önceki en yüksek yatırım seviyelerine ulaşmasının öngörüldüğünü açıklayan WARC, çoğu sektörün bu yıl tam bir toparlanma kaydetmeyi başardığını fakat pandemi öncesi harcama seviyelerine göre hâlâ yaklaşık 2,9 milyar dolar geride olan ulaşım ve turizm gibi sektörlerin daha yavaş toparlandığını belirtiyor.

2022’de en çok reklam harcaması yapması beklenen ürün kategorileri

Telekom ve kamu hizmetleri: 2020’deki çift haneli büyümesinin yardımıyla telekom ve kamu hizmetleri, 2021’de 100 milyar doların üzerinde reklam harcaması kaydeden ilk kategori oldu. Çevrimiçi reklamcılığa yapılan güçlü yatırımların, dikeyin 2023’teki toplam harcama düzeyini pandemi öncesi rakamlarının iki katına çıkarması bekleniyor.

İş ve sanayi: Sektördeki reklam harcamaları 2021’de dörtte bir oranında arttı ve 2022’de yüzde 13,4’lük büyümeyle 94,1 milyar dolara ulaşabilir. 2023’te ticari reklamverenlerden elde edilecek büyümenin, telekomünikasyon ve kamu hizmetlerinden sonra tüm kategorilerde en hızlı büyüyen ikinci oran olacağı ve toplam harcamayı 100 milyar doların üzerine çıkaracağı öngörülüyor.

Medya ve yayıncılık: Medya ve yayıncılık sektörlerindeki reklam yatırımları 2020’de büyük ölçüde sabit kalsa da 2021’de yüzde 33,4 artarak toplam harcamayı 83,6 milyar dolara yükseltti. Önümüzdeki iki yılda beklenen çift haneli artışlar, bu sektörlerdeki yatırımları da 2023 yılına kadar 100 milyar doların üzerine çıkarmayı vaat ediyor.

Perakende: Perakende sektörü reklam harcamalarında 2020’de izlenen 5,4 milyar dolarlık düşüşün 2022’de misliyle telafi edileceğini söylemek mümkün. Sektördeki reklam yatırımları önümüzdeki yıl yüzde 10,1’lik büyümeye geçmeden önce yüzde 20 artış gösterecek. 2023’te bu oran daha da artacak ve toplam harcamayı 89,5 milyar dolara yükseltecek. Çevrimiçi medya, tüm yatırımların beşte üçünden fazlasını oluşturacak.

Finansal hizmetler: Sektörün reklam harcamalarında 2020’de görülen hafif büyüme, otomotiv reklamlarındaki kesintilerle birlikte ikiye katlanarak finansal hizmetleri bu listeye beşinci sıradan yerleştirmeye yetti. Sektördeki toplam harcama bu yıl neredeyse üçte bir oranında artmış durumda ve 2022 ve 2023’te de çift haneli büyüme göstermesi bekleniyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.