MediaCat

Krizi önlemede CEO inisiyatifleri

CEO’lar, şirketlerinin krize karşı aldığı önlemlerin bir parçası olarak kendi maaşlarından feragat etme yoluna gidiyor.

Krizi önlemede CEO inisiyatifleri

Coronavirus salgınına karşı alınan önlemler birçok şirketin faaliyetlerini yavaşlatmasına hatta durdurmasına neden oldu. Bu sürecin sonunda en kötü senaryo işsizlik oranlarında artışa işaret ederken, işsizliğin önüne geçebilmek ve çalışanlara iş garantisi sunabilmek adına şirketler, krizi en az zararla atlatabilmenin yollarını gündemine taşıdı. Alınan kararlar arasında en dikkat çekeni ise CEO’ların maaşlarından vazgeçmesi.

Yatırım bankası Morgen Stanley CEO’su James Gorman bu isimlerden biriydi. Çalışanlarına yıl boyunca işlerinin güvende olacağını söyleyen Gorman, “Uzun vadede neler olacağından emin olamamakla birlikte 2020’de Morgan Stanley’de bir azalma olmayacağının taahhüdünü vermek istiyoruz. Bir performans kaybı ya da davranış kuralları ihlali olmadığı sürece işiniz güvende” dedi. 200 binden fazla çalışana sahip Citigroup’un CEO’su Mike Corbat da çalışanlarını zor duruma sokmamak için işten çıkarmayı çözüm olarak görmediklerini belirtti.

Marriott International, CEO Arne Sorenson’un yılın geri kalanında maaşının askıya alınmasıyla birlikte üst düzey yöneticilerin maaşlarının yüzde 50 azaltılacağını duyurdu. Sorenson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada konaklama endüstrisinin COVID-19 nedeniyle eşi benzeri görülmemiş şekilde etkilendiğini ve çoğu pazarda yüzde 75’lik bir kayıp yaşadıklarını belirterek, salgının etkilerini hafifletmek için birtakım önlemler alma yoluna gittiklerini ifade ediyor. Dünya çapında 130 bin kişiye istihdam sağlayan otelin; çalışma haftalarının kısaltılması, zorunlu olmayan tüm harcamaların durdurulması gibi önlemler sonucunda yıl sonunda genel yönetim giderlerinin en az 140 milyon dolar azalacağı öngörülüyor.

Çalışanları, müşterileri, ortakları ve toplulukların dahil olduğu Ohana oluşumuna önümüzdeki 90 gün işten çıkarmama sözü veren Salesforce, ofisler kapalıyken dahi çalışanlarının ödemelerine devam ettiğini, Ohana’yı da personellerine ödeme yapma konusunda teşvik ettiğini duyurdu.

Air New Zealand CEO’su Greg Foran, koronavirüs salgınının mali etkisiyle başa çıkabilmek için 1,65 milyon dolarlık maaşından gönüllü olarak 250 bin dolar kesinti yapılmasını teklif etti. Havayolu şirketinin aldığı diğer kararlar arasında, acil olmayan ticari faaliyetlerin azaltılması, kritik olmayan rollerde işe alımı durdurma, gönüllü ücretsiz izin bulunuyor.

Atlanta merkezli Delta Air Lines CEO’su Ed Bastain, şirketin önümüzdeki birkaç aydan fazla bir süre boyunca toplam kapasitesinin yüzde 40 azaldığını ve bunun 2001 de dahil olmak üzere şirket tarihindeki en büyük kapasite düşüşü olduğunu belirterek, 6 ay boyunca maaşının tamamından feragat etmesini aldıkları önlemlerden biri olarak açıkladı.

Alaska Air Group da çalışanların gönüllü ücretsiz izin istemeleri, Boeing’e yapılan ödemeleri erteleme, kapasiteyi yüzde 10- 15 gibi kademli olarak artan bir oranda düşürme gibi kriz önlemlerinin bir parçası olarak CEO Brad Tilden’ın da maaşından feragat ettiğini duyurdu.

Uçak motoru tedarikçisi GE Aviation, toplam işgücünün yaklaşık yüzde 10’unu azaltmayı planladığını açıkladı. Bununla birlikte GE CEO’su Larry Culp, yılın geri kalanında maaşının tamamından, GE Aviation CEO’su David Joyce de maaşının yarısından feragat edeceğini duyurdu. Şirketin, aldığı tüm önlemler doğrultusunda 2020’de 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.