Kriz harçlık pazarını teğet geçiyor

Youth Republic ve Synovate işbirliği ile gerçekleşen Harçlık Pazarı araştırması gençlerin büyük çoğunluğunun harcamalarında krizden etkilenmediğini ortaya koydu.

26.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Youth Republic ve Synovate işbirliği ile gerçekleşen Harçlık Pazarı araştırması gençlerin büyük çoğunluğunun harcamalarında krizden etkilenmediğini ortaya koydu.

Youth Republic’in Yeni Nesil Gençlik Araştırması Harçlık Pazarı, gençlerin genel ve kriz dönemi tüketim alışkanlıklarıyla ilgili gerçekleri ortaya koydu. Yeni nesil araştırma yöntemleri kullanılarak 4500 gençle yapılan araştırma çalışan, liseli ve üniversiteli gençlerin başlıca gelir kaynağı olan harçlıklarda, kriz dolayısıyla bir kesinti olmadığına ve bu segmente yönelik pazarlama ve ürün geliştirme süreçlerine ara vermeyen şirketlerin kârlı çıktığına işaret etti.

Araştırma kapsamında, yeni nesil araştırma yöntemleri kullanılarak 16 farklı ilden 3.119 üniversite ve lise öğrencisiyle ve 1.533 okumayan/çalışan genç ve gençlerin aileleriyle görüşüldü. Öğrenci evlerine kameralar yerleştirildi, gençlere harcama günlükleri tutturuldu.

Harçlık Pazarı araştırmasına göre, kriz özellikle temel gelir kaynağı ailelerinden aldıkları harçlıklar olan liseli ve üniversiteli gençlerin lehine işledi. “Çocukları için en iyisi”ni isteme eğilimindeki aileler genellikle gençlerin harçlıklarında herhangi bir kesinti yapmadı ve krizin en yoğun yaşandığı dönemlerde bile bu gençlerin alım gücünde kriz öncesi döneme göre düşüş yaşanmadı. Üniversite öğrencisi olan grupta, gençlerin yüzde 60’ı aldığı harçlık tutarının krizden etkilenmediğini ifade ederken, lise öğrencilerinde bu oran yüzde 74’e ulaştı.

Araştırma ayrıca liseli ve üniversiteli gençlerin harçlıklarını yönetme konusundaki en başarılı grup olduğunu ortaya koydu. Kriz dönemlerinde harçlıkları azalmayan gençler, krizin etkilerini en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla bu dönemde yapılan indirimler, promosyonlar ve fırsatlardan, minimum para harcayarak maksimum faydayı almaya odaklandı.

Yıllık toplam harcamaları 11 milyar TL’yi bulan liseli gençler ile 22 milyar tutarında bir gelir büyüklüğüne sahip üniversitelilerin en çok harcama yaptıkları tüketim kalemleri ise yemek, yol, giyecek, sinema, tiyatro, konser vb. sosyal etkinlikler, cep telefonu faturası/kontörü, kitap, okul eşyaları, gazete, dergi, şeker, çikolata, dondurma gibi ürünler, kişisel bakım ürünleri, kuaför, aksesuar, spor, müzik/film CD/DVD’leri, bilgisayar, elektronik eşyalar ve kulüp üyelikleri olarak sıralandı.

Araştırmaya göre, başlıca gelirleri ailelerinden aldıkları harçlıklardan çok çalıştıkları işten elde ettikleri maaş olan çalışan gençler ise bu kadar şanslı değil. Bu grup, liseli ve üniversiteli gençlere göre krizin etkilerini daha fazla hissetmesine rağmen, grubun yüzde 80’e yakını aylık gelirinin tamamını ya da dörtte üçünden fazlasını harcadığını ifade etti. Bu anlamda, yarattığı 53 milyar TL’lik yıllık toplam gelir büyüklüğü ile çalışan gençlerin de iletişimini kesmeyen markalar açısından önemli bir pazar olduğu belgelendi. Youth Republic CEO’su Serhat Gürcü, Harçlık Pazarı araştırmasının sonuçlarını “Sayıları 15 milyonu bulan, 15-24 yaş arasındaki çalışan, liseli ve üniversiteli gençlerden oluşan pazarın toplam değeri yaklaşık 80 milyar TL. Günümüzün ve geleceğin tüketicilerinden oluşan bu segment, bu dönemde kendilerine yatırım yapacak şirketler için kısa vadede tüketici kitlelerini genişletme ve uzun vadede marka bağlılığı adına büyük fırsatlar sunuyor” şeklinde değerlendirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.