‘Kredi kartı ulusal krize neden olabilir’

Türkiye'de kredi kart kullanımının önemli ölçüde yayılması ve borçlanan insanların yaşadığı ciddi sorunlar...

11.08.2008 - 11:18 | MediaCat

Türkiye’de kredi kart kullanımının önemli ölçüde yayılması ve borçlanan insanların yaşadığı ciddi sorunlar, New York Times gazetesinde geniş bir habere konu oldu. Türkiye ve Çin gibi ülkelerde, 2003 yılında Güney Kore’de yaşanan ulusal krize benzer bir tehlike olduğunu uyarısına yer veren gazete, “Kredi kart işi, Türk bankaları için karlıdır. Kart başına kar, Amerika’dan yüksek. Bu, bankaları, yabancı yatırımcılar için çekici hale getirdi” yorumunu yaptı.

New York Times gazetesi, “Borç Tuzağı” başlığını kullandığı geniş haberinde eskiden borçlanmanın hiç hoş karşılanmadığı Türkiye’de bir kültür değişiminin yaşandığını, kredi kartlarının yayıldığını belirtti. Türkiye’de 30 yıl önce 10 binden az olan kredi kart sayısının 38 milyonu aştığına dikkat çeken gazete, kredi kartlarının kullanımının yayılması ile borç sorunun ağırlaştığını kaydetti.

Türkiye’de kredi kartı borcu 18 milyar dolara yaklaştı

Türkiye’de kredi kart borçlarının, geçen yıl, beş yıl öncesi düzeyinin altı katı artarak 18 milyar dolara yaklaştığını Türk gazetelerinin de, ya kendilerini ya başkalarını öldüren umutsuz kredi kartı sahiplerine ilişkin olaylarla dolu taştığını kaydetti.

NYT, pek az ABD’li ihraç ürünün kredi kart kadar popüler hale geldiğini belirtirken de halen dünyadaki 3.57 milyar kredi kartından üç ikisinden fazlanın ABD dışında kullandığına işaret etti.

Visa ve Mastercard Wall Street harikaları oldu

“Küresel alışveriş çılgınlığı Visa ve MasterCard’ı Wall Street Harikaları haline getirdi” ifadesine yer veren gazete, Visa’nın geçen Mart ayında ABD’nin tarihinin en büyük hisse arzını tamamladığını, MasterCard hisselerinin de, şirkete halka açıldığı 2006 yılından bu yana yüzde 500’ye yakın değer kazandığını vurguladı.

Ama asıl yüksek kar olanaklarının ABD’nin dışında bulunduğu kaydedilen haberde, kredi kartlarının “sofistike olmayan tüketiciler”e verilmesinin sonucunda insanların borç batağına saplanabileceği uyarısını da yaptı.

Kredi kart kullanıcılarının borç sorunlarına ilişkin olarak Türkiye’de de çeşitli örnekleri veren gazete, Güney Kore’de 2003 yılında ödenenmeyen kredi kart borçlarının artmasının ulusal bir krizi tetiklediğini anımsattıktan sonra “Şimdi sektör uzmanları, Türkiye ve Çin gibi hızla yükselen piyasalarda benzer tehlike görüyor” diye yazdı.

Türkiye’de kart başına kar Amerika’dan daha yüksek

NYT, Türkiye’deki kredi kartları ile ilgili olarak da “İş, Türk bankaları için karlıdır: kart başında kar, Amerika’dan daha yüksek. Bu, bankaları, yabancı yatırımcılar için çekici hale getirdi” değerlendirmesini yaptı.

Bu çerçevede, ABD’li gazetenin “Türkiye’nin en zengin ailelerinden birinin çocuğu” olarak nitelendirdiği Akbank Yönetimi Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in açıklamalarına da yer verdi.

Suzan Sabancı Dinçer de “Bu, kendi kendini dönüştüren bir toplumdur” derken 2006 yılında Akbank’ın yüzde 20’sini satın alan Citigroup’u kısmen çekenin, Akbank’ın kredi kart işleri olduğunu söyledi.

NYT, 32 yaşındaki bir Türk’ün yaşadığı borç trajedisini de ayrıntılı bir biçimde aktardığı haberinde Türk bankacılarının da, kredi kartları konusunda aşırılıkların olduğunu kabul ettiğini belirtti.

Kaynak:Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.