Korkmak herkesin hakkı

Samsung, korku filmlerini işitme engelliler için daha korkutucu hale getirmeye kararlı.

07.11.2018 - 14:57 | Arzu Nilay Kocasu

Korkmak herkesin hakkı

Yedinci sanatın en rağbet gören türlerinden biri korku filmleri. Korku filmlerinin en rağbet ettiği yöntemlerden biriyse, izleyicisini sesle tedirgin etmek.

Ses her ne kadar çoğu korku filmi için vazgeçilmez olsa da, bu türün işitsel oyunlarının keyfine varamayan izleyiciler de var. Örneğin işitme engelliler. Öte yandan, bu durumun bilincine varıp onu değiştirmeye niyetli bir marka da var. Örneğin, Samsung Nordics.

Korku filmi izleme deneyimini işitme engelliler için mükemmelleştirmek isteyen marka; reklam ajansı Wenderfalck, ses yapım şirketi Chimney ve ses tasarımcısı Per Sundström işbirliğiyle bir kampanya hazırladı. 2008 tarihli İsveç korku filmi Låt den rätte komma in’in (Let the Right One In – Gir Kanıma) 10’uncu yılı vesilesiyle filmi “modifiye” eden ekip, filmde gerilimin yükseldiği anları bas frekanslarını artırıp titreşimlerle destekleyerek, yalnızca işitme engelliler için değil tüm izleyici kitlesi için filmin korku ve gerilim tonu daha yüksek bir versiyonunu elde etti.

Yenilenen film, İskandinav streaming servisi SF Anytime’dan izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.