MediaCat

Konu, kadının gücü

YANINDAYIZ Derneği tarafından düzenlenen KadınErkekEşittirNokta konferansında kadının gücü konuşuldu.

Konu, kadının gücü

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan her türlü etken ve önyargıyla mücadele etmek amacıyla hayat bulan YANINDAYIZ Derneği ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamda cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak için bugün İstanbul Sabancı Center’da KadınErkekEşittirNokta konferansını düzenledi.

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, konferansın açılış konuşmasında şunları söyledi: “Günümüzde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ekonomi, siyaset, eğitim, sağlık gibi birçok alanda karşımıza çıkıyor. Erkekleri hedef alarak, erkeklerle birlikte; başta kadına yönelik şiddetin sonlandırılması için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu noktadan hareketle, Mayıs 2018’de 40 erkeğin öncülüğünde YANINDAYIZ Derneği’ni kurduk. Dernek erkeklerin aktif katılımıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını amaçlıyor. Bir buçuk yılı aşkın süredir aktif olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün 90 kişiye ulaşan YANINDAYIZ Derneği olarak, kadına ve çocuğa yönelik şiddet tamamen ortadan kalkana kadar sesimizi yükselteceğiz. Hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kadınların YANINDAYIZ diyeceğiz. Kısaca hayatın her alanında erkeklere tanınan fırsatların tamamı, kadınlara da tanınsın diye, YANINDAYIZ diye haykıracağız.”

Etkinlik, Nur Ger’in konuşmasının ardından, dünya çapında cinsiyet eşitliğini sağlamak ve bu mücadeleye erkeklerin katılımını artırmak amacıyla 22 yıl önce Brezilya’da kurulan Promundo’nun başkanı Gary Barker’ın video mesajıyla devam etti. Konferans kapsamında gerçekleşen Berber Dükkânı Sohbeti bölümündeyse dernek üyeleri Murat Yeşildere, Ferhat Boratav ve Bahadır Erdem, Erkek Terörüne Karşı Sıfır Tolerans başlığı altında, toplumda kadına yönelik şiddet konusunda mesajlarını paylaştılar.

Kadın Dostu Şirketler Konuşuyor bölümünde Shell yetkilileri Kadın Enerjisi Projesi’yle enerji sektöründe kadın çalışan sayısının artırılması için yaptıkları çalışmaları aktardı. Mey Diageo temsilcilerinin Türkiye’de babalık izni uygulamasına ilişkin bilgi paylaştıkları etkinlikte RO-RO şirketi DFDS’nin kadın kaptanı Şima Demir denizcilik sektöründe kadın olmayı, Unilever Türkiye ve MNK Gıda yöneticileri ise hayata geçirdikleri kadın dostu uygulamaları anlattılar.

Kadın-Erkek Yan Yana Olunca Çıkan Başarı bölümünde KOTON’un kurucuları Gülden Yılmaz ve Yılmaz Yılmaz birlikte çalışmanın nasıl başarıyı getirdiğine dair deneyimlerini paylaşırken, Van YAKA – KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan ve Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Sinan Pülat da Van’da çocuk yaşta evliliğin önüne geçmek için başlattıkları Eğlendirmiyoruz, Evlendirmiyoruz hareketi hakkında bilgi verdi.

Arslanköy Tiyatro Topluluğu’nun kısa bir oyun sergilediği konferansın Sporda Kadın Başarısı bölümünde ise Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Birincisi Ilgın Çelik, Kar Leoparı olarak anılan dağcı Esin Handal, Red Bull sporcularından aerobik jimnastik dalında Ayşe Begüm Onbaşı ve Taekwondo Poomsae dalında Kübra Dağlı ile Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı’nın Eş Kaptanı Simge Aköz başarılarının sırlarını izleyicilerle paylaştılar.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.