Koç’tan yeni bir teknoloji şirketi

KoçDigital, ileri veri analitiği ve nesnelerin interneti konularında hizmet verecek.

04.10.2018 - 10:50 | MediaCat

Koç'tan yeni bir teknoloji şirketi

Koç Topluluğu şirketlerinden KoçSistem, The Boston Consulting Group (BCG) ile uzun vadeli bir işbirliğine imza atarak, ileri veri analitiği ve nesnelerin interneti (IoT) konularında hizmet verecek KoçDigital adlı yeni bir şirket kurdu.

KoçDigital’ın lansmanı, Divan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ev sahipliğinde; Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, BCG Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu Başkanı Christoph Schweizer ve BCG Türkiye Genel Müdürü ve Kıdemli Yönetici Ortağı Burak Tansan başta olmak üzere Koç Topluluğu şirketlerinin yöneticileri ve iş ortaklarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Lansmanda gerçekleştirdiği konuşmasında zamanın ruhunu iyi okuyabilmenin ve değişime öncülük etmenin Koç Topluluğunun büyüme ve başarısının ardındaki temel etkenler arasında yer aldığını söyleyen Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “2016 yılında başlattığımız dijital dönüşüm programımız en önemli stratejik önceliklerimizden biri. Bu programla, hızla değişen rekabet ortamında şirketlerimizi daha da güçlendirmeyi, gelecek vaat eden yeni iş alanları yaratmayı ve Türkiye’de dijital dönüşüme de liderlik ederek, ülkemizin geleceğine değer katmayı hedefliyoruz” dedi. Koç Topluluğu olarak Türkiye’nin potansiyeline olan inançlarını her daim vurguladıklarını belirten Çakıroğlu, ülkenin toplumsal ve ekonomik kalkınmasına katkı verecek şekilde, her zaman ve her şartta cesur adımlar atmaya ve yatırımlar yapmaya devam ettiklerini, bu gün de bu sorumlulukla bir kez daha harekete geçmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Koç Topluluğu şirketlerinin 2017 başında dijital dönüşümde uzun vadeli stratejilerini destekleyen planlarını ortaya koyduklarını anlatan Çakıroğlu, “Bu planlarda veri analitiğinden yapay zekâya, nesnelerin internetinden blockchain’e, müşteri deneyimi süreçlerinin yeninden tasarlanmasından, Sanayi 4.0 uygulamalarının yaygınlaştırılmasına kadar uzanan geniş bir yelpazede 300’den fazla proje yer alıyor. Bu projelerin yarısından fazlasının ortak noktası da ileri veri analizi yetkinliklerine ihtiyaç duyuluyor olması. Tüm bu sebeplerle ileri analitik yetkinliklerimizi çok daha geniş bir vizyonla küresel seviyeye çıkartmaya karar verdik. Bu hedef doğrultusunda küresel iş dünyasının güçlü isimlerinden Boston Consulting Group ile işbirliği yaptık ve KoçSistem iştiraki olarak KoçDigital’ı kurduk. Ülkemizin de küresel çapta rekabet gücünü artırması ve ekonomik gelişimini hızlandırması için dünyadaki dijital dönüşüm fırsatlarından en yüksek derecede yararlanması şart. Dijital dönüşüm, teknolojinin ötesinde, aslında zihniyet dönüşümünü gerektiriyor. Bu yüzden de dönüşümün odağında teknolojiden çok insan olduğuna inanıyorum. Biz de Koç Topluluğu olarak dijital dönüşümün odağına insanı alarak, kendi ekosistemimizde zincirin her bir parçasını güçlendirmeyi arzuluyoruz. Bu çerçevede KoçDigital bünyesinde hayata geçecek olan akademinin altını özellikle çizmek istiyorum. KoçDigital Akademi, BCG‘nin küresel bilgi birikimiyle, ileri analitik ve nesnelerin interneti başta olmak üzere teknoloji alanında nitelikli insan kaynağının yetişmesini sağlayacak. Böylece, ülkemizin dijital çağa hazırlanmasına hizmet edecek. Yeni teknolojilerin ve bilgi birikiminin yerli imkânlarla geliştirilip üretilmesi, Türkiye’nin dijital dönüşümünün oluşturacağı küresel değerden daha fazla pay almasını ve küresel pazarlarda daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacaktır” dedi.

Lansmanda gerçekleştirdiği konuşmasında KoçDigital’ın iş modeli ile yaratacağı avantajlara dikkat çeken Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı ve KoçDigital Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Haşimoğlu ise KoçDigital müşterilerinin hem KoçSistem hem de BCG ekiplerinin uzmanlığından faydalanacağını belirterek, “Bu sayede problemlerin teşhisi, çözümü ve uygulama aşamalarında çok önemli değer yaratacağımıza inanıyoruz. Burada önemli olan, KoçDigital’ın sunduğu çözümleri yalnızca danışmanlık hizmeti gibi vermemesi, uygulama aşamasında da tüm bileşenleriyle müşterisinin yanında yer alarak, çözümleri birlikte hayata geçirmesi. İşbirliğimiz çerçevesinde KoçDigital’ın sadece Türkiye’deki firmaların değil, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’daki firmaların da nesnelerin interneti ve ileri analitik konularındaki ihtiyaçlarını karşılamada çözüm ortağı olmak üzere konumlanması. Burada kendimize koyduğumuz nihai hedef, ülkemizin bu alanda teknoloji ihracatçısı durumuna gelmek” dedi.

Haşimoğlu, konuşmasında başarı odaklı değer paylaşımına da değinerek, müşterilerine bir seçenek olarak sunulacak bu modelde, KoçDigital’ın sunduğu hizmetler karşılığında, yaratılan katma değer ortaya çıktıkça bir gelir elde etmeyi öngördüğünü ifade etti.

KoçSistem Genel Müdürü ve KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca ise KoçDigital’ın KoçSistem’in yüzde 100 iştiraki olarak ileri teknolojileri hızlı ve esnek bir yaklaşımla yurtiçi ve yurtdışında müşterilere sunmak hedefiyle kurulduğunu belirterek, “Bugün KoçDigital ve KoçDigital Akademi’yi kurarak, küresel bilgi birikimini Türkiye’ye taşıyarak, önümüzdeki yıllarda ülkemizin bir teknoloji üssü olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etmeye, işletmeleri geleceğin dijital dünyasına ve rekabet ortamına bugünden hazırlamaya devam edeceğiz” dedi.

BCG Orta ve Doğu Avrupa ile OrtaDoğu Başkanı Christoph Schweizer; Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu; Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu

BCG Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu Başkanı Christoph Schweizer ise BCG olarak müşterilerine tüm dijital dönüşüm yolculukları boyunca yardımcı olduklarını belirterek, “Müşterilerimize dijital çağda kendilerini geliştirmeleri için uzman ekiplerimiz, özel hizmetlerimiz ve müşterilerimize özel geliştirdiğimiz yöntemlerimizle önemli bir katkı sağlıyoruz ve çarpıcı başarı hikâyeleri yaratıyoruz. Türkiye’nin bölgesinde dijital dönüşümde öncü olmak için gerekli tüm unsurlara sahip olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede BCG olarak Türkiye’nin potansiyeline güveniyor ve Türkiye’deki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu bağlamda, ileri analitik ve nesnelerin interneti çözümleriyle müşterilerimizin dijital dönüşümlerini ortaklaşa yürütmek için Koç Holding ve KoçSistem ile güçlerimizi birleştirdik. Amacımız, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu gibi komşu bölgelerde de ileri analitik, nesnelerin interneti ve diğer dijital yetkinlik alanlarında önde gelen güç olmak” dedi.

KoçDigital vasıtasıyla; BCG’nin gerçekleştirdiği binlerce dijital projeden elde edilen küresel deneyime ve 3 binden fazla veri bilimcisi ve dijital dönüşüm uzmanına erişme imkânı da sunduklarını belirten Schweizer, müşterileri için sürdürülebilir bir değer üretirken, aynı zamanda KoçDigital Akademi ile kültürlerini ve organizasyonlarını da dijital dünyaya adapte etmelerini sağlayacaklarını ifade etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.