MediaCat

2018’in en değerli markaları

Interbrand, 2018’in en değerli markalarını açıkladı.

2018’in en değerli markaları

Interbrand tarafından 19 yıldır belirlenen “En İyi Global Markalar” listesinin 2018 sonuçları paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl listenin bir numarasında yer alan Apple, bu yıl da zirvedeki yerini korudu.

Google’ın 2017’deki yerini koruyarak ikinci sırada yer aldığı listenin üçüncü basamağında değişiklik oldu ve Amazon, Microsoft‘u bir basamak gerileterek üçüncü sıraya yükseldi.

İlk üçe ABD menşeli teknoloji şirketlerinin yerleştiği listede dördüncü basamağa gerileyen Microsoft’un ardından Coca-Cola beşinci sırada yer aldı. Coca-Cola, geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli dördüncü markası konumundaydı.

Samsung‘un altıncı, Toyota‘nın da yedinci sıradaki yerlerini korudukları listede Mercedes-Benz, 2017’ye kıyasla bir sıra yükselerek sekizinci oldu. Son dönemlerde skandallarla boğuşan Facebook ise bir basamak geriledi ve dokuzuncu oldu. Geçen yıl 10’uncu sırada yer alan IBM ise yerini McDonald’s’a bıraktı.

Listeye yeni giren markalar

En İyi Global Markalar listesine bu yıl beş yeni marka dahil oldu. Chanel listeye 23’üncü, Spotify 92’nci, Hennessy 98’inci, Nintendo 99’uncu sırada girerken, Subaru ise en değerli 100 marka arasında son sırada yer aldı.

En çok büyüyen markalar

Bu yıl en değerli markalar arasında üçüncü basamağa yerleşen Amazon, 2018’in en çok büyüyen markası oldu. Amazon’u ikinci sırada Netflix, üçüncü sırada Gucci, dördüncü sırada Salesforce ve beşinci sırada Louis Vuitton izledi.

Geçtiğimiz yıl en çok büyüyen markalar listesinin ilk beş sırasında Facebook, Amazon, Adobe, adidas ve Starbucks yer alıyordu.

Interbrand’ın 2018 için yayınladığı rapora Interbrand.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.