MediaCat

Kişiye özel ilham kaynağı

Cannes Lions’ta The Inspired Internet Pledge’in ilk imzacısı olduğunu açıklayan Pinterest’in CMO’su Andréa Mallard ile hem bu projeyi hem de platformun müşteri ilişkileri konusundaki yaklaşımını konuştuk.

Platformlar kullanıcılarını mümkün olduğunca online tutmaya çalışırken Pinterest’in farklı bir yaklaşım sergilediği görülüyor. Bu yaklaşım kullanıcı-platform ilişkisini nasıl etkiliyor?

İnsanları ilham almaya ve gerçek hayatta uygulamaya teşvik ediyoruz. Onları ekranlara bağlı kılmak istemiyoruz çünkü bunun dünya için iyi olduğu kanısında değiliz. Bu durum, kullanıcılarımıza sevdikleri hayatı yaratma ilhamı verme misyonumuza da uymuyor. Kullanıcılarımız evleri için veya güzellik ya da moda konusunda “Şu fikri beğendim, şimdi hemen yapacağım” diyorlar ki, bunun güzel tarafı şu: İnsanları bir süreliğine çevrimiçi tutup gerçek hayatta fikirlerini uygulamalarına yardımcı olmanız sadece onların zihin sağlığı için değil, reklamcılar için de iyi.

Reklamcılar da insanların internette vakit geçirmesini istemez; ürünleri satın alıp kullanmalarını ister. Ben bu yaklaşımımızla gurur duyuyorum çünkü herkes için kazan-kazan ortamı yaratıyor.

Pinterest’in kürasyon mekanizması nasıl çalışıyor? Sadece algoritmaların rol oynadığı bir sistem mi var, yoksa insan müdahalesinden söz etmek mümkün mü?

İkisinin karışımı. Pinterest’i kullanan herkes için bir beğeni grafiği oluşturuyoruz. Pinterest’i daha fazla kullanıp beğendiklerini daha fazla kaydettikçe kullanıcılarımızın neyi beğendiklerini anlamaya başlıyoruz. Sevdikleri türde mobilya, kıyafetler, projeler gibi… Beğeni grafiğini iyi anlayıp gerçekten kişiselleştirilmiş içerik sunabildiğimizden emin olmak istiyoruz.

İnsanlar da sürecin dışında değiller. Geniş bir editoryal ekibimiz var. Pinterest’ten en iyi içeriklerin kürasyonunu yapıp sunmaya çalışıyorlar. Tüm içeriğin insanlar tarafından geliştirildiğini de unutmamalı. Yarım milyar insan tüm internete bakıyor ve “Bu en iyilerin en iyisi, Pinterest’e kaydedeyim” diyor. Yani temelde bir insan kürasyonu katmanı var ki içeriklerimiz bence bu yüzden kaliteli.

Filtrelerin internet kullanıcıları, özellikle de gençler üzerindeki etkileri bir süredir oldukça konuşuluyor. Pinterest farklı bir yaklaşım sergiliyor gibi görünüyor. Yaklaşımınızı açıklayabilir misiniz?

Filtrelere sahip pek çok platform var. Güzellik filtreleri diyorlar; önceleri öyleydi, bir rujun ya da rimelin, erkeksen de yeni bir saç kesiminin sende nasıl durduğunu görebiliyordun. Şimdi güzellik filtreleri seninle ilgili sadece bir şeyi değiştirmiyor; sana güzel olmak için yüzünü tamamen değiştirmen gerektiğini de söylüyor. Gözlerini büyütüyor, çeneni inceltiyor, boynunu uzatıp cildini mükemmelleştiriyor. Bu konuda özellikle gençler için ciddi endişelerimiz var.

bir duruş sergiliyoruz. AR gibi araçları kullanmaktan memnunuz ama görünüşü tamamıyla değiştiren filtreleri hiçbir zaman kullanmayacağız. Filtrelerin görünüşünü değiştirdiği bir zaman geçtikten sonra kendinle ilgili hislerin de değişmeye başlıyor ve biz kullanıcılarımıza bunu yapmak istemiyoruz.

Cannes Lions’ta Pinterest CEO’su Bill Ready ile birlikte The Inspired Internet Pledge’i imzalayan ilk şirket olduğunuzu açıkladınız. Bizi proje hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Proje, “Temelde ürün geliştirmek için yaptığımız her şeyde kullanıcılarımızın zihin sağlığını korumaya yüksek önem atfedeceğiz “diyor. “Kullanıcılarımızın zihin sağlığı çıktılarını her yıl ölçeceğiz yerine, bunu üçüncü bir taraf ile yapacağız” diyor.

“Pinterest’te zaman geçiren bir insana bunlar oluyor” demek için üçüncü bir taraf ile çalışacağız ve öğrendiklerimizden yola çıkarak hareket etmeye kararlıyız. İlk imzacı olduğumuz için gururluyuz ama sadece biz olmamalıyız. İnternetin tek pozitif köşesi olursak bu bir işe yaramaz. İnsanların zihin sağlığı konusunda rekabetten uzak durmak istiyoruz. Tüm büyük teknoloji platformları için bunun bir giriş şartı olmasını istiyor; onları bize katılmaya çağırıyoruz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.