Kinder’e reklam engeli

Reklam Standartları Otoritesi yüksek oranda yağ, şeker veya tuz içeren ürünlerin çocuklara doğrudan iletişiminin yapılmaması kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle markanın bazı mecralarını erişime engelledi.

19.09.2018 - 11:43 | Arzu Nilay Kocasu

Kinder

Ferrero Birleşik Krallık çatısı altında faaliyet gösteren Kinder İngiltere’nin reklamları; yüksek oranda yağ, şeker veya tuz içeren ürünlerin çocuklara doğrudan iletişiminin yapılmasını engelleyen kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle Reklam Standartları Otoritesi (Advertising Standards Authority, ASA) tarafından engellendi.

Children’s Food Campaign inisiyatifinin şikâyeti üzerine Kinder‘in üç internet sitesi, mobil uygulaması ve YouTube kanalını incelemeye alan ASA, Birleşik Krallık’tan erişilebilen bir internet sitesi dışındaki tüm Kinder mecralarına erişimi engelledi.

Kinder olarak tüm pazarlama iletişimlerini yetişkinlere yapmayı ilke edindiklerini belirten Ferrero Birleşik Krallık; internet siteleri, kanallar ve uygulamalarındaki içeriğin ebeveynleri hedeflediğini ve öncelikli olarak eğitici nitelikte olduğunu söyleyerek internet siteleri ve uygulamanın herhangi bir Kinder ürününe doğrudan yönlendirme yapmaması nedeniyle pazarlama iletişimine dahil edilemeyeceği savında bulundu.

HFSS kuralları (High in fat, salt or sugar / Yağ, tuz veya şeker oranı yüksek ürünlerin çocuklara doğrudan iletişimini kısıtlayan bir kural) gereğince Kinder’in internet sitesi Kindernauts, mobil uygulaması ve YouTube kanalının mevcut haliyle varlık göstermeye devam edemeyeceğini belirten ASA ise Ferrero’ya yaptığı açıklamada markanın içerikleri itibarıyla okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukları hedefleyen HFSS ürünlerinin çocuklar nezdinde revaçta olan lisanslı karakterler içermemesi veya promosyon sunmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.