Kerem Kanık hakkında bilmediğiniz 6 şey

Kerem Kanık hakkında bilmediğiniz 6 şey

Kerem Kanık'ın bilinmeyenlerini kendisinden dinliyoruz.

13.02.2017 - 14:46 | Tuğba Özögretmen

Daha önce Alametifarika Kurucu Ortağı ve Yönetici Kreatif Direktörü Uğurcan Ataoğlu ile başladığımız “… hakkında bilmediğiniz 6 şey” isimli haber serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu kez bilinmeyen yönleriyle bizi şaşırtan isim Titrifikir Kurucu Ortağı ve ECD’si Kerem Kanık olacak.

1. Vega grubunun eski gitaristiydim.

Çocukluğumdan beri gitar elimden hiç düşmedi. Üniversite yıllarımda Vega grubunun gitaristiydim. Hatta mezun olduktan sonra bir ajansta işe başlamak yerine grupla çalmaya devam ettim. Annemin “Ah bu oğlanı reklamcı olsun diye o kadar okuttuk, çalgıcı oldu” diye komşulara dert yandığını hatırlıyorum.

Kerem Kanık hakkında bilmediğiniz 6 şey

2. Alametifarika’da işe girmemi sağlayan o fikri ben bulmadım, annem buldu!

İş görüşmesine Alametifarika’ya gittim. Serdar’la görüşeceğim için heyecanlıyım tabii. Bana şöyle dedi: “Al bu brief’i, git bu gece evde çalış, yarın sabah gel. Ben senin kafandaki çarkların nasıl çalıştığını yarın getireceğin fikirden anlarım.” Eve gidince, annemle babam iş görüşmemin nasıl geçtiğini sordular. Ben de Serdar’ın bana verdiği brief’i anlatıp, çalışmak üzere odama geçtim. O gece heyecan içinde dört tane reklam filmi yazdım. Sabah uyandığımda annemin bir A4 kağıda iliştirilmiş şu notunu buldum:

“Oğlum, benim de aklıma bir şeyler geldi, senin için karaladım.”

İçimden “Offf anne yaa…” diye söylendikten sonra, Serdar’a annemin de yazdığı senaryoyla birlikte beş fikir götürdüm. Serdar benim yazdığım senaryoları tek tek eledi. Son senaryo annemin yazdığı senaryoydu. Onu okuyunca, “Hah! Sonuncuda yakalamışsın, bu çok iyi!” dedi ve beni işe aldı.

Evet Serdar, o fikir annemindi.

3. Sunumlardan önce müşterinin çocukluğunu hayal ediyorum.

İşe ilk başladığım yıllardan beri uyguladığım bir taktik bu. Sunum işleri gergin işler. Karşında koskoca bir markanın koskoca CEO’su oturuyor mesela. Bazen bu kişi, hiç gülümsemeyen, tek kaşı kalkık ve senin dünyanın çok dışında biri olabiliyor. Koca koca unvanların üstüne bir de o kurumsal tavırlar eklendi mi, o an o kişinin yüzüne bakıp, 2-3 yaşlarındaki halini hayal etmeye başlıyorum. Nasıl iyi geliyor, nasıl rahatlıyorum anlatamam.

4. İşte Benim Stilim programına aşığım!

Her gece eve geldikten sonra sabahın 01:00’inden 03:00’üne kadar iki saat İşte Benim Stilim programını izliyorum. Valla hiç entelektüel seviye tartışması yapmayacağım! Hipnotik bir etkisi var bence o programın. Artık kafamı mı boşaltıyor yoksa içimde gizli bir moda ikonu olma aşkı mı var bilmiyorum ama o programa bayağı aşığım!

5. Titrifikir, kurduğumuz ikinci ajans!

Ortağım Cem Akar ile ilk defa 2009 yılında ajans kurmaya kalkışmıştık. Ajansın ismi de ALATURKA’ydı. Şirketi açtık. Bir apartman dairesi kiraladık. Ekibi de ikna ettik. Sonra son saniyede vazgeçtik. Kapora niyetine ödediğimiz kirayı ve kursağımızda kalan o hevesimizi hiç unutmayacağım. Neden vazgeçtiğimiz bende kalsın.

6. İlk işim elektrikli süpürge satıcılığıydı.

Bence iyi ki de yaptım bu işi. Üniversite yıllarımdı. Özel bir üniversitede reklamcılık okuyorum. Babama yük oluyorum yani. Hem okurum hem çalışırım dedim. Evlere gidip elektrikli süpürge satmaya çalıştım. Bu süreçte her sınıftan eve girdim. İnsanları ve yaşamları gözlemledim. Birilerine onlar haklarında hiçbir şey bilmeden süpürge satmaya çalışmak, inanılmaz bir deneyim ve tecrübe oldu benim için. Bu işi altı ay yaptım. Bir tane bile süpürge satamadım!

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.