MediaCat

Kayıtları animasyona dönüştüren kamera

Ham kayıtları gerçeküstü görüntülere dönüştürebilen yapay zekâ destekli kamera CMR-M1, prodüksiyon süreçlerinde yaratıcılığı desteklemeyi hedefliyor.

Yaratıcı teknoloji ajansı SpecialGuestX ve karma medya prodüksiyon şirketi 1stAveMachine, prodüksiyon süreçlerine yenilik getirmeyi vaat eden yapay zekâ destekli kameraları CMR-M1’i tanıttı.

Ham görüntüleri gerçeküstü görüntülere dönüştüren ilk yapay zekâ destekli film kamerası olduğu iddiasındaki CMR-M1, estetik ilham kaynağı olarak klasik Ciné-Kodak gibi 20’nci yüzyılın başlarına ait ekipmanları benimsiyor. Kayıt sırasında görüntülere yaratıcı filtreler uygulamak için Stable Diffusion’ı kullanan CMR-M1, film yapımcılarının çekimlerini neredeyse gerçek zamanlı olarak düzenleyebilmesine olanak sağlıyor.

CMR-M1; değiştirilebilir lensler, aksesuar çubukları, mat bir kutu ve bir tripod tabanı ile birlikte sunuluyor. Mevcut prototip saniyede 12 kare hızında 1,368 x 768 çözünürlükte çekim yapsa da gelecek versiyonlarda bu özelliklerin önemli ölçüde geliştirilmesi bekleniyor. Çekimin ardından görüntüler yapay zekâ işlemesi için bir bulut bilişim hizmetine gönderiliyor. Şu anda kayıt ve işleme arasında bir miktar gecikme olsa da SpecialGuestX, modellerin gelişmesiyle gerçek zamanlı işlemenin mümkün olacağını belirtiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.