MediaCat

Kayıp sesin peşinde

Apple’dan odağına Kişisel Ses özelliğini alan masal gibi bir film.

Geçtiğimiz yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bol ödüllü The Greatest ile karşılayan Apple, erişilebilirlik özelliklerini odağına alan çalışmalarına bir yenisini The Lost Voice adlı filmiyle ekliyor.

Yönetmen koltuğunda Taika Waititi’nin oturduğu filmde küçük kızın, canavar arkadaşının kaybolan sesini bulma çabası ekrana taşınıyor.

Kız ile devin diyar diyar dolaşıp kayıp sesi aradığı masal dünyasından ayrılan izleyiciyi, konuşma yetisi kaybedilse bile sesin örneklenerek yeniden oluşturulabilmesini sağlayan Kişisel Ses (Personal Voice) özelliği karşılıyor.

Filmde baba rolüyle kamera karşısına geçerek masalı anlatan isim, konuşma kaybına da yol açabilen fasiyoskapulohumeral kas distrofisine (FSHD) sahip, gerçek bir Kişisel Ses kullanıcısı olan Yeni Zelandalı doktor ve engelli aktivisti Tristram Ingham. Dr. Ingham, anlatıyı seslendirmek için iPhone’da kendi Kişisel Ses’ini kullanmış.

X Carbon imzalı Yodeler şarkısı da büyük ölçüde insan sesi örneklerini barındırıyor. X Carbon, film için orijinal şarkıya eklemeler de gerçekleştirmiş. Filmin sonunda görülen kitaba, e-kitap formunda 30 Kasım itibarıyla Apple Books’ta ücretsiz erişilebiliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.